Parking jest miejscem, w którym każdy uczestnik ruchu powinien zachowywać szczególną ostrożność. Każdego dnia wiele aut wykonuje tam manewry związane z zajmowaniem wyznaczonego miejsca czy cofaniem w celu opuszczenia terenu. Przestrzeń parkingowa powinna więc zostać zorganizowana w sposób, który zapewni bezpieczeństwo użytkownikom przebywającym na jego terenie, a także zabezpieczy pojazdy przed niepożądanymi usterkami mechanicznymi. Jakie rozwiązania warto wdrożyć, aby zminimalizować ryzyko wypadków?



Prawidłowa organizacja i zabezpieczenie parkingu – dlaczego to takie ważne?

Właściciel parkingu jest zobowiązany do utrzymania wyznaczonej przestrzeni w sposób zabezpieczający uczestników ruchu przed kolizją czy wypadkiem. Należycie przygotowany teren chroni zarządcę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami incydentów z udziałem samochodów oraz pieszych. Zastosowanie specjalistycznych zabezpieczeń przemysłowych przeznaczonych do organizacji infrastruktury drogowej znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia pojazdu podczas wykonywania manewrów i chroni pieszych przed potrąceniem w czasie przemieszczania się po obszarze parkingu.

Jak zorganizować teren parkingu?

Przy organizacji terenu parkingu najważniejszą kwestią jest właściwe wydzielenie ciągów komunikacyjnych, wyznaczenie stref parkingowych oraz widoczne oznakowanie kierunku jazdy. Dojazd do każdego miejsca parkingowego powinien być zaplanowany w sposób intuicyjny. W ten sposób zapewnimy użytkownikom sprawne i bezkolizyjne przemieszczanie się po obszarze.

Po starannym zaprojektowaniu przestrzeni nadchodzi czas na praktyczną realizację planu. W tym celu niezbędne okazują się urządzenia umożliwiające oznakowanie powierzchni. Do tego zadania przeznaczone są specjalistyczne malowarki, pozwalające w szybki i łatwy sposób wykonać estetyczne linie wyznaczające miejsca parkingowe czy znaki poziome. Wykorzystanie wydajnych farb sprawdzonych producentów oraz dodatkowe utrwalenie warstwy wierzchniej lakierem ochronnym sprawiają, że wydzielone strefy pozostają dobrze widoczne przez długi czas – nawet w przypadku parkingów umiejscowionych na zewnątrz położonych w strefach dużego ruchu.

Należy również oznaczyć strefy wyłączone z ruchu lub objęte zakazem wjazdu. W tym celu można zastosować wspomniane wcześniej malowarki albo pachołki drogowe. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo uczestników ruchu, należy też odpowiednio rozmieścić i oznaczyć drogi ewakuacyjne w sposób umożliwiający szybkie i bezpieczne opuszczenie terenu. Sprawdź nasz artykuł: Oznakowanie dróg ewakuacyjnych - poradnik.

Sposoby na skuteczne zabezpieczenie parkingu

Po prawidłowej organizacji terenu nadchodzi czas na równie ważną kwestię, jaką jest zaopatrzenie obszaru we wszelkie zabezpieczenia, które ochronią zarówno pojazdy, jak i pieszych przemieszczających się po parkingu.

Często stosowanym rozwiązaniem są ograniczniki skrajni. Skutecznie chronią one przed przekroczeniem linii poziomych wyznaczających granice miejsc parkingowych, eliminując tym samym ryzyko, że kierowca zaparkuje samochód w sposób uniemożliwiający swobodny przejazd innych pojazdów przez ciągi komunikacyjne. Ograniczniki mogą również stanowić rozwiązanie profilaktyczne, chroniące zderzak samochodu przed uszkodzeniem w wyniku zahaczenia o krawężnik. W niektórych przypadkach warto również wyposażyć parking w progi zwalniające, które zmuszą kierowców do zachowania prędkości jazdy określonej dla danej strefy.

Kolejnym niezbędnym wyposażeniem są elementy zabezpieczające pojazdy przed zarysowaniem czy stłuczeniem podczas kontaktu ze ścianami albo słupami. Profile ochronne ProtectIn, odbojnice energochłonne czy odbojnice z pełnego tworzywa sztucznego amortyzują siły powstałe w wyniku uderzenia. Tego typu elementy umieszcza się w miejscach szczególnie narażonych na kontakt z pojazdem takich jak narożniki ścian. Elastyczne zabezpieczenia przejmują większość naprężeń, dzięki czemu zarówno samochód, jak i elewacja pozostają w stanie nienaruszonym.

Gdy mowa o odpowiednim zabezpieczeniu parkingu, nie należy zapominać o niezbędnym wyposażeniu, jakim są lustra drogowe umieszczane na słupach lub sufitach. Elementy umożliwiają obserwację otoczenia w miejscach o ograniczonej widoczności. W ten sposób uczestnicy ruchu mogą błyskawicznie zorientować się o aktywności pozostałych użytkowników parkingu. Montaż luster znacznie zmniejsza ryzyko kolizji i wypadków.

Bezpieczeństwo priorytetem dla użytkowników ruchu

Wszystkie wspomniane rozwiązania mogą zostać zainstalowane zarówno na terenie parkingów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Inwestycja w odpowiednie zabezpieczenia jest wydatkiem znikomym w porównaniu do strat, które mogłyby być efektem wypadku z udziałem pojazdów i pieszych. Dlatego właściciele terenów parkingowych powinni zrobić co w ich mocy, aby użytkownicy przemieszczający się po obiekcie czuli się bezpiecznie. Jednym z najlepszych sposobów jest wykorzystanie dostępnych na rynku rozwiązań w postaci barierek, ograniczników czy luster.

Sprawdź naszą ofertę i zorganizuj teren parkingu w sposób profesjonalny i bezpieczny.