Przestrzeń magazynowa jest szczególnie narażona na zagrożenia związane ze składowaniem oraz transportem produktów na inne obszary. Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników i towarów to jedna z kluczowych kwestii, za którą odpowiedzialny jest zarząd zakładu. Jest on zobowiązany do stworzenia oraz stałego nadzorowania przestrzegania zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Co należy zrobić, aby zagwarantować oczekiwany poziom bezpieczeństwa pracy w magazynie? I w jaki sposób można go jeszcze bardziej podnieść?

Bezpieczeństwo w magazynie – właściwa organizacja przestrzeni

Co pomoże zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie?

Informacje dotyczące bezpieczeństwa w magazynie zostały zawarte w następujących aktach prawnych:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 ze zm.);

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Szczegółowe dane dotyczące oznaczania obszaru znajdują się również w Polskich Normach definiujących sposoby zapewniania bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz budynkach użyteczności publicznej.

Niezastosowanie się do tych przepisów grozi wysoką karą finansową, a w skrajnych przypadkach nawet koniecznością wstrzymania pracy zakładu do momentu wyeliminowania kwestii stwarzających zagrożenie.

Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni

Jedną z najważniejszych metod zapewniających bezpieczeństwo w magazynie jest właściwe rozplanowanie dróg transportowych i ewakuacyjnych. Powinno być ono nie tylko zgodne z normami, ale również sensowne. Co to oznacza? Sposób przemieszczania się po obszarze musi gwarantować logiczne i sprawne opuszczenie budynku. Użytkownicy obiektu muszą mieć możliwość szybkiej ucieczki w przypadku zagrożenia.

Równie ważne jest właściwe wydzielenie ciągów komunikacyjnych. Ścieżki powinny być oznaczone w widoczny sposób i odpowiednio oddalone od maszyn lub innych obiektów. Sama nawierzchnia powinna być wytworzona z materiałów, które nie stwarzają niebezpieczeństwa, np. poprzez nadmierny poślizg.

Prawidłowe oznaczenia

Przepisy prawne normalizują wygląd, wielkość, a także sposób umieszczania tablic BHP i oznakowania bezpieczeństwa w budynkach. Elementy te mogą nakazywać poruszanie się w danym obszarze w określony sposób, wyznaczać wstęp jedynie osobom upoważnionym, są też odpowiedzialne za wskazywanie osobom przemieszczającym się kierunku do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego.

Drogi transportowe oraz drogi ewakuacyjne powinny być wyznaczone poprzez poziome znaki w postaci kolorowych taśm oznaczeniowych. Ważna jest również edukacja pracowników, aby posługiwali się ścieżkami zgodnie z ich przeznaczeniem.

Specjalistyczne artykuły ochronne

W zapewnieniu bezpieczeństwa w magazynie pomocne są również wszelkiego rodzaju specjalistyczne artykuły ochronne w postaci barierek czy osłon. Przykładem mogą być dostępne na naszej stronie odbojnice z tworzywa sztucznego, np. osłony regałów. Pełnią one podwójną rolę ochronną: zabezpieczają metalowe konstrukcje przed odkształceniem w wyniku uderzenia, a także chronią pracowników przed niechcianymi wypadkami. Więcej na temat zabezpieczenia regałów w magazynie przeczytasz w naszym artykule Jak zabezpieczyć regały w magazynie? Poradnik

Piankowe profile ochronne ProtectIn z widocznym oznaczeniem ostrzegają przed niebezpiecznymi narożnikami czy obniżeniem stropu, a wykonanie z miękkiego materiału pozwala na amortyzację uderzeń. Specjalne taśmy znakują dodatkowo stalowe elementy wystające z metalowej konstrukcji.

Odbojnice drewniane i stalowe służą do osłony ścian, bram, otworów drzwiowych i infrastruktury obiektów. Odbojnice drewniane skutecznie zabezpieczają ściany w konstrukcji budynku. Wytrzymałe belki mogą również wygradzać strefy na hali magazynowej. Odbojnice stalowe natomiast stosuje się do ochrony krawędzi regałów, maszyn, urządzeń czy też linii transportowych.

Warto również wyposażyć magazyn w progi zwalniające wymuszające zwalnianie prędkości w newralgicznych punktach oraz zadbać o prawidłowe zabezpieczenie instalacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo na magazynie?

Kwestiami dodatkowymi, które warto mieć na uwadze, zapewniając bezpieczeństwo w hali magazynowej, jest przestrzeganie norm dotyczących poziomu hałasu, właściwego oświetlenia oraz zachowania odpowiedniej temperatury w obiekcie.

Jednak nawet najbardziej zaawansowane sposoby ochrony obiektu nie zdadzą egzaminu, jeśli nie będą prawidłowo wykorzystywane. Dlatego kluczowym zadaniem jest właściwe, regularne szkolenie pracowników, a przede wszystkim – egzekwowanie przestrzegania przepisów. Daje to pewność, że wdrożone w zakładzie rozwiązania są użytkowane w sposób prawidłowy, a ludzie przestrzegają obowiązujących norm, co będzie mieć odzwierciedlenie w ewentualnej kontroli, która nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości zarówno po stronie zarządu, jak i pracowników.