Regały w magazynie – choć należą do stabilnych i wytrzymałych konstrukcji – mogą stanowić zagrożenie. Dzieje się tak przeważnie, gdy przepisy BHP nie są należycie przestrzegane. Ale nawet jeśli wszystkie normy prawne zostają spełnione, można wdrożyć ulepszenia, które zwiększą poziom bezpieczeństwa. Jakich rozwiązań warto użyć, aby zabezpieczyć regały w magazynie?

jak zabezpieczyc regały

Zabezpieczenia regałów w magazynie a przepisy BHP

Szczegółowe przepisy dotyczące obsługi oraz bezpieczeństwa regałów w magazynie określa norma PN-EN 15635:2010. Zawarte w niej informacje dotyczą m.in. sposobów konstruowania regałów, stosowanych w tym celu materiałów, określania siły nośnej, możliwych odkształceń i wielu innych kwestii. Wytyczne mają na celu eliminację zagrożeń związanych z nieprawidłowym użytkowaniem regałów. Norma nakłada również obowiązek wykonywania regularnych przeglądów, niezwłocznej wymiany elementów stanowiących zagrożenie, a nawet konieczność budowania w pracownikach świadomości dotyczącej odpowiedzialnego użytkowania konstrukcji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogólnego bezpieczeństwa w magazynie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem Bezpieczeństwo w magazynie – właściwa organizacja przestrzeni.

Jak skutecznie zabezpieczyć regały w magazynie? Wyposażenie

Stalowe regały w magazynie są nieustannie narażone na bezpośredni kontakt z czynnikami, które mogą spowodować ich uszkodzenie. Siła wynikająca z uderzenia pojazdem takim jak wózek widłowy może nawet wywołać zniekształcenie, które zdestabilizuje wyważony środek ciężkości i zagrozi bezpieczeństwu samych regałów, umieszczonych na nich artykułów, a przede wszystkim – zgromadzonych w pobliżu ludzi. Nawet jeśli sama belka nie ulegnie odkształceniu, regularny kontakt z przejeżdżającymi obok pojazdami czy sprzętami może wywołać stopniowe poluzowanie śrub przytwierdzających regały do podłoża. Na szczęście da się tego uniknąć, stosując profesjonalne środki zabezpieczające. Ich działanie polega najczęściej na amortyzacji siły uderzenia.

Profile ochronne

Profile i pianki ochronne to wykonane z elastycznej pianki elementy zabezpieczające oraz zwiększające widoczność niebezpiecznych fragmentów regałów. Różne wykroje pozwalają na skuteczne zabezpieczenie narożników, kantów i innych powierzchni. Osłony PI dostępne w naszej ofercie zostały pokryte laminatem w barwach pełniących funkcję ostrzegawczą. Modele fluorescencyjne są doskonale widoczne nawet w ciemności.

Osłony regałów i odboje z tworzywa sztucznego

Osłony regałów wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego skutecznie przejmują naprężenia wywołane przez uderzenie. Specjalna konstrukcja sprawia, że w momencie kontaktu siła najpierw jest odbierana na zewnętrznej powierzchni osłony, a następnie rozchodzi się po jej wewnętrznych ściankach. Sprawdź wszystkie odbojnice z tworzywa sztucznego dostępne w naszej ofercie.

Odbojnice drewniane i stalowe

Odbojnice stalowe regałowe skutecznie chronią belki regałów przed uszkodzeniami. Przejmują one większość naprężeń, amortyzując siłę uderzenia. Odbojnice słupowe oraz liniowe służą do wygrodzenia niebezpiecznych stref. Przytwierdza się je do podłoża, uniemożliwiając bezpośredni kontakt z metalową konstrukcją.

Odbojnice drewniane o różnych profilach oraz wysokościach pozwalają zabezpieczyć fronty, ściany i boki regałów. Rozwiązanie to jest często polecane do stosowania w takich miejscach, w których regały są nieustannie narażone na kontakt z wózkami ręcznymi czy kołowymi. Drewno dobrze sprawdza się w amortyzacji uderzeń. Stalowe mocowania służą do podtrzymywania drewnianych belek.

Lustra magazynowe

Lustra magazynowe to dobry sposób na pośrednią ochronę regałów. Poprzednie elementy wyposażenia odgrywały kluczową rolę podczas bezpośredniego zderzenia ze stalowymi belkami regału. Lustra natomiast pozwalają w porę zareagować i uniknąć kontaktu z metalową konstrukcją. Półkuliste oraz szerokokątne modele umożliwiają dokładną obserwację obszaru. Stanowi to skuteczne źródło pomocy między innymi dla pracowników, którzy z racji wykonywanego zajęcia mają dość ograniczone pole widzenia, na przykład operatorów wózków i innych pojazdów magazynowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zabezpieczaniu regałów w magazynie?

Wyposażając magazyn w produkty zwiększające ochronę, należy również postawić na edukację pracowników. Podczas szkoleń muszą oni dowiedzieć się tego, w jaki sposób należy obsługiwać regały – jak układać i ściągać produkty oraz pilnować nieprzekraczania dopuszczalnej pojemności regałów. Wiedzę tę warto co pewien czas odświeżać.

Trzeba również pamiętać o regularnych oględzinach newralgicznych miejsc. Warto od czasu do czasu przejść się po obszarze i sprawdzić, czy wszystkie elementy są prawidłowo zakotwiczone w podłodze, a śruby nie uległy poluzowaniu. Okresowe kontrole, a także dbanie o konserwację konstrukcji pozwolą zachowywać prawidłowy poziom bezpieczeństwa regałów w magazynie i uchronią pracowników przed zagrożeniem zdrowia lub życia, a zarządcę obiektu przed surowymi i często kosztownymi konsekwencjami.