Progi zwalniające stanowią rodzaj barier drogowych będących obowiązkowym wyposażeniem infrastruktury miejskiej. Progi umożliwiają fizyczne odgrodzenie przestrzeni i zmuszają kierowców do znacznej redukcji prędkości w wyznaczonych miejscach, minimalizując ryzyko kolizji. Jakie wyróżniamy rodzaje progów zwalniających i co mówią na ten temat obowiązujące przepisy?

progi zwalniające przepisy

Co to są progi zwalniające?

Progi zwalniające to elementy infrastruktury drogowej wymuszające na kierowcach obniżenie prędkości w wyznaczonych miejscach. Redukcja prędkości pozwala zwiększyć bezpieczeństwo zwłaszcza na obszarach, na których istnieje podwyższone ryzyko wypadków lub nadmiernego przekraczania prędkości. Progi zwalniające można spotkać w miejscach wymagających zachowania szczególnej ostrożności – na przykład podczas zbliżania się do placówek oświatowych. Bariery drogowe stanowią dodatkową ochronę dla pieszych, którzy są w stanie odpowiednio wcześnie dostrzec zbliżający się pojazd i mają więcej czasu na przejście na drugą stronę drogi.

Rodzaje progów zwalniających

Liczne rodzaje progów zwalniających umożliwiają stworzenie rozwiązania doskonale dopasowanego do charakterystyki miejsca, w którym zostaną umieszczone. Wśród nich wyróżniamy progi zwalniające oraz progi podrzutowe. Progi mogą być układane pojedynczo, mogą także składać się z kilku przymocowanych do siebie elementów.

Na przykład próg zwalniający podrzutowy PW-30 skomponowany jest z dwóch modułów wyprofilowanych klinowo, o ściętych bokach. Długość najazdowa progu wynosi 300 mm, a wysokość 55 mm. Zestawione elementy tworzą skompletowane progi. Istnieje także możliwość otrzymania progu zwalniającego podrzutowego o dowolnej długości poprzez dołączenie kolejnych modułów. Zestawy te umożliwiają stworzenie progu składającego się z 30 elementów środkowych i 2 elementów końcowych dających łączną długość 5,36 m.

Próg zwalniający podrzutowy PW-40 jest natomiast komponowany z dwóch jednokolorowych modułów układanych naprzemiennie (części środkowe i skrajne mają kolor żółty lub czarny). Długość najazdowa wynosi 400 mm, a wysokość 55 mm. W tym przypadku również istnieje możliwość skompletowania progów składających się z wielu modułów. Zestawy umożliwiają stworzenie progu zwalniającego składającego się z 10 elementów środkowych i 2 elementów końcowych dających łączną długość 5,4 m.

Różne rodzaje progów zwalniających pozwalają podnieść poziom bezpieczeństwa na drodze. Wybór tych elementów powinien zostać dopasowany do charakterystyki danego miejsca. Progi zwalniające mogą być wykonane w różnych wymiarach i kształtach. Mniejsze modele doskonale sprawdzają się w osiedlowych uliczkach o niewielkim natężeniu ruchu, zaś najszersze modele wykorzystuje się przeważnie w tworzeniu instalacji w miejscach przeznaczonych dla samochodów wysokotonażowych. Progi mogą mieć ścięte boki lub łagodnie wyprofilowane krawędzie. Niektóre produkty są także wyposażone w otwór umożliwiający poprowadzenie kabli lub przewodów, co bywa przydatne przy organizacji imprez o charakterze masowym.

progi zwalniające

Zastosowanie progów zwalniających – gdzie można je zamontować?

Progi zwalniające montuje się w miejscach, w których konieczne jest obniżenie prędkości w celu zagwarantowania bezpieczeństwa ruchu pieszych. Progi stosuje się więc przeważnie przed przejściami dla pieszych umiejscowionymi przy szkołach, przedszkolach, osiedlach mieszkalnych, placówkach handlowych oraz na parkingach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki podnieść poziom bezpieczeństwa na osiedlu, zapoznaj się z naszym artykułem Jak zorganizować przestrzeń osiedlową?

progi zwalniające rodzaje

Aktualne przepisy dotyczące progów zwalniających

Przepisy prawne określają rodzaje barier drogowych, które można stosować w przestrzeni publicznej. Obowiązującym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. 2003 nr 220 poz. 2181). Norma zawiera szczegółową charakterystykę oraz warunki montażu barier drogowych, w tym progów zwalniających. Elementy powinny być dobrze widoczne, a także należy przed nimi umieścić znaki drogowe (A-11a, B-33 lub t1), aby odpowiednio wcześnie ostrzec kierowców o pojawieniu się utrudnień w ruchu drogowym i umożliwić podjęcie reakcji. Progi zwalniające mogą być montowane zarówno pojedynczo, jak i w seriach składających się z minimum trzech progów umieszczonych w odpowiedniej odległości.

Progi zwalniające dostępne w naszej ofercie są zgodne z obowiązującymi przepisami – spełniają rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz standardy narzucone przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów (IBDiM). Postaw na profesjonalizm i bezpieczeństwo! Zapoznaj się z produktami dostępnymi na naszej stronie. Masz dodatkowe pytania? Odezwij się do nas, a chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania!