Blokady parkingowe stanowią istotny element infrastruktury drogowej zapewniający skuteczną kontrolę miejsc parkingowych. Zastosowanie blokady parkingowej pozwala upewnić się, że z wybranego miejsca będzie mógł skorzystać wyłącznie uprawniony do tego kierowca. Jakie przepisy regulują ustawianie blokad parkingowych? Kto i kiedy może zamontować blokady na parkingu?

blokady parkingowe zastosowanie

Blokady parkingowe – kiedy je stosujemy?

Blokady parkingowe to proste i łatwe w montażu elementy, które najczęściej są ustawiane na prywatnych posesjach czy też parkingach należących do różnego rodzaju firm i instytucji. Montaż blokady eliminuje ryzyko zaparkowania w wybranym miejscu przez pojazd do tego nieupoważniony. Kiedy i gdzie stosuje się blokady parkingowe?

Rozwiązanie to jest dość chętnie wybierane między innymi przez mieszkańców osiedli mieszkaniowych, którzy zdecydowali się na wykupienie prywatnego miejsca parkingowego. Zastosowanie blokady daje im pewność, że będą mogli zaparkować pojazd w wybranym miejscu o każdej porze. Na montaż blokad decydują się także przedsiębiorstwa, hotele czy instytucje państwowe, gwarantujące w ten sposób stały dostęp do miejsc parkingowych dla swoich gości oraz klientów. Blokady stosowane na parkingach należących do placówek medycznych i szpitali dają możliwość zaparkowania pojazdów swoim pacjentom. Blokadę parkingową można również spotkać w miejscach takich jak strefy załadunku i rozładunku oraz na obszarach związanych z infrastrukturą komunalną.

Najważniejsze rodzaje blokad parkingowych

Blokady parkingowe dzielimy na dwa rodzaje: stałe oraz ruchome. Blokady stałe przez cały czas skutecznie uniemożliwiają parkowanie, blokady ruchome natomiast pozwalają na zaparkowanie pojazdu lub wjazd do zamkniętej strefy po ich złożeniu.

Stałe słupki drogowe

Stały słupek drogowy stanowi skuteczną zaporę uniemożliwiającą parkowanie na wybranym obszarze. Taki rodzaj blokady jest na stałe mocowany do podłoża. Stałe słupki drogowe można spotkać przede wszystkim w miejscach, w których przestrzeń parkingowa łączy się z chodnikiem dla pieszych. W ten sposób wyraźnie odgrodzona zostaje strefa, w której można parkować pojazdy od strefy przeznaczonej dla ruchu pieszych.

Składane słupki drogowe

Słupki parkingowe składane, zamykane na zamek pozwalają tymczasowo zablokować możliwość parkowania w danym miejscu. Właściciel miejsca parkingowego dysponuje kluczem do zamka, dzięki któremu jest w stanie złożyć blokadę. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku blokady prywatnych miejsc parkingowych.

Pachołki drogowe

W infrastrukturze drogowej są również wykorzystywane liczne rodzaje pachołków drogowych. To tymczasowe, przenośne blokady, które mogą posłużyć do wyłączenia miejsca parkingowego z użytku, na przykład z powodu prowadzonych robót drogowych. Pachołek zakaz postoju może być wykorzystany przy bramach wjazdowych, na drogach wewnętrznych i na terenie parkingów.

Składane blokady parkingowe

Składana blokada parkingowa na klucz lub kłódkę to powszechnie stosowane rozwiązanie do zabezpieczania miejsc parkingowych zarówno na wykupionych miejscach osób prywatnych, jak i na parkingach należących do przedsiębiorstw i innych instytucji. Ten rodzaj blokady może przyjmować różne formy, na przykład w formie litery U czy Y. Złożenie blokady parkingowej wymaga odblokowania zamka poprzez użycie odpowiedniego klucza. Składanie i rozkładanie blokad zajmuje krótką chwilę, dzięki czemu to praktyczne i uniwersalne rozwiązanie jest chętnie wybierane przez wielu zarządców parkingów.

Jednymi z najpopularniejszych modeli składanych blokad parkingowych są blokada parkingowa Jeż biało-czerwona i blokada parkingowa Motyl wzmocniona.

zastosowanie blokady parkingowej

Blokady parkingowe – przepisy

Każdy – zarówno osoba prawna, jak i fizyczna – może zgodnie z polskim prawem nabyć blokadę parkingową. Nie jest to jednak jednoznaczne, z tym że taka blokada może zostać zamontowana w dowolnym miejscu. Blokady parkingowe należą do grupy urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, co oznacza, że mogą być ustawiane wyłącznie za zgodą zarządcy terenu, na przykład gminy czy wspólnoty mieszkaniowej. Montaż blokady bez uzyskania zgody właściciela terenu grozi mandatem w wysokości do 500 złotych oraz demontażem – nawet w przypadku, gdy udowodnimy, że wykupiliśmy wyłączny dostęp do wybranego miejsca parkingowego. Należy również pamiętać o tym, że przepisy wymagają pozostawienia możliwości przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych takich jak policja, straż pożarna czy karetka pogotowia.

Konsekwencjom prawnym podlega także parkowanie na nienależącym do nas miejscu, na którym została zamontowana blokada parkingowa. Złożona blokada nie uprawnia do parkowania – w przypadku zajęcia prywatnego miejsca parkingowego jego właściciel może zgłosić to zdarzenie na Policję lub Straż Miejską, a kierowcy nieupoważnionemu do parkowania na danym miejscu grozi odholowanie pojazdu na koszt właściciela.

Jak więc widać, możliwość kupienia blokady parkingowej nie uprawnia do jej samodzielnego montażu. Aby uchronić się przed konsekwencjami prawnymi, należy zgłosić chęć założenia blokady do zarządcy terenu – da to pewność, że wybrane miejsce parkingowe będzie skutecznie chronione przed nieuprawionym parkowaniem.