Wyznaczenie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych jest ważne zarówno w celu odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni parkingowej i ułatwienia przemieszczania się osobom o ograniczonej mobilności, jak i spełnienia obowiązujących przepisów. Jakie normy prawne regulują charakterystykę tych obszarów i na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania miejsc parkingowych? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik!

miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych – przepisy

Podstawą prawną regulującą wymagania dotyczące konieczności przygotowania miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych jest § 18 ust. 1 pkt rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). Czytamy w nim, że „zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających na danym terenie okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne". Miejsca parkingowe są wyznaczone dla osób niepełnosprawnych korzystających z samochodów osobowych lub kierowców, którzy przewożą osoby niepełnosprawne, a do parkowania na tego typu miejscach uprawnia specjalna karta parkingowa.

Pozostałe dokumenty regulują także szczegółową charakterystykę miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych obejmującą ich liczbę, wymiary, oznakowanie czy wymagania, jakie należy spełniać, aby legalnie parkować na danym miejscu. Dokumentami tymi są m.in.: 

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Miejsce dla niepełnosprawnych – wymagania

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych musi spełniać określone przepisami wymagania. Jednym z nich jest położenie w możliwie jak najbliższej odległości od punktu docelowego, tak aby osoby o ograniczonej mobilności mogły w łatwy i szybki sposób dostać się w wybrane miejsce.

Prawo ściśle reguluje liczbę miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych uzależnioną od wielkości parkingu. Ile takich stanowisk należy wyznaczyć?

  • 1 stanowisko – jeżeli liczba stanowisk wynosi 6–15
  • 2 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 16–40
  • 3 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 41–100
  • 4% ogólnej liczby stanowisk jeżeli ogólna liczba stanowisk wynosi więcej niż 100

Przepisy określają także wymiary miejsc parkingowych dla samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne. Powinny mieć one co najmniej szerokość 3,6 m i długość 5 m, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni – co najmniej szerokość 3,6 m i długość 6 m. 

Jak powinny być oznakowane miejsca dla niepełnosprawnych?

Podmiotem odpowiedzialnym za odpowiednie oznakowanie miejsc dla niepełnosprawnych jest zarządca terenu lub jego właściciel. Sposób oznakowania stanowisk parkingowych dla osób niepełnosprawnych został opisany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych powinno zostać oznakowane zarówno pionowo, jak i poziomo. Zgodnie z prawem mogą być to:

  • znaki pionowe: D-18, D-18a wraz z tabliczką T-29
  • znaki poziome: P-24 umieszczony jako uzupełnienie znaku P-18 i P-20.g dla inwalidów.

miejsca dla niepełnosprawnych

Kto może parkować na miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych?

Na miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych zgodnie z prawem mogą parkować wyłącznie osoby posiadające odpowiednią kartę parkingową. Karta jest wydawana na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności oraz wskazania ulg i uprawnień do jej wydania. W orzeczeniu powinny znaleźć się informacje o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się oraz rodzaju niepełnosprawności oznaczonej odpowiednim symbolem. Karta parkingowa jest wydawana zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydania i zwrotu kart parkingowych.

Niektórzy kierowcy nie trzymają się jednak przepisów i wykorzystują okazję, by zaparkować na wolnym miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych. Takie sytuacje zdarzają się również w przypadku miejsc postojowych ogólnodostępnych, które użytkują kierowcy samochodów osobowych. Czy można się przed tym uchronić? Pomocne z pewnością okażą się niektóre elementy infrastruktury drogowej, takie jak blokada parkingowa blokada parkingowa umożliwiająca utrzymanie odpowiedniej organizacji parkingu i dająca pewność, że na chronionym miejscu zaparkuje wyłącznie osoba do tego upoważniona. A co jeszcze może pomóc w lepszej organizacji parkingu? Między innymi wyposażenie obszaru w odpowiednie rodzaje progów zwalniających. Warto wspomnieć również o ważnym elemencie zapewniającym bezpieczeństwo na miejscach postojowych dla niepełnosprawnych, jakim są ograniczniki kauczukowe odblaskowe. Wyznaczają one granicę miejsca postojowego. Zapoznaj się też z naszym artykułem Jak zwiększyć bezpieczeństwo na parkingu zewnętrznym? Poradnik i dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapewnić użytkownikom porządek i bezpieczeństwo jako zarządca terenu.