Zakłady przemysłowe charakteryzują się dużą dynamiką działania – liczna kadra pracownicza, setki maszyn i urządzeń pracujących przez całą dobę oraz konieczność efektywnej realizacji procesów sprawiają, że łatwo zapomnieć na chwilę o kwestiach bezpieczeństwa. Aby zapobiec nieprzewidzianym wypadkom, obiekty przemysłowe wyposaża się w elementy ochronne. Jakie zabezpieczenia są kluczowe w przemyśle?

zabezpieczenia w przemyśle

Czym są zabezpieczenia w przemyśle?

Zabezpieczenia przemysłowe mają na celu ochronę pracowników, mienia, a także konstrukcji samego budynku. Najczęściej występują w postaci fizycznych blokad uniemożliwiających kontakt z obiektem stanowiącym zagrożenie. Ten rodzaj zabezpieczeń reprezentują produkty takie jak barierki ochronne, słupki, czy inne modele odbojnic. Zabezpieczenia przemysłowe obejmują także wyposażenie wykorzystywane do jasnego informowania osób przebywających na obiekcie o sposobie, w jakim powinny się poruszać w danym miejscu oraz w strefach niebezpiecznych, o ograniczonym dostępie. W tym celu stosuje się na przykład oznakowanie poziome czy tabliczki informacyjne. Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie różnych rodzajów zabezpieczeń, tak aby jak najskuteczniej ograniczyć możliwość wystąpienia wypadków na terenie zakładu.

Kluczowe zabezpieczenia dla bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych

Elementy pełniące funkcję zabezpieczającą stanowią kluczowe wyposażenie każdego zakładu przemysłowego. Jakie produkty wykorzystuje się najczęściej do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na obszarze?

Profile ochronne

Profile ochronne służą do ostrzegania przed różnymi niebezpieczeństwami takimi jak obniżenie stropu lub podniesienie poziomu posadzki. Profile piankowe pozwalają zabezpieczyć ostre krawędzie wystających elementów maszyn oraz narożniki ścian. Produkty są wykonane z elastycznych materiałów. Profile chronią zarówno pracowników przed uderzeniem głową w ostry kant belki, jak i wyposażenie zakładu – na przykład konstrukcję metalowych regałów przed uderzeniem przez przejeżdżający obok wózek widłowy.

Lustra przemysłowe

W większości zakładów przemieszczanie ciężkich, wielkogabarytowych obiektów odbywa się przy użyciu wózków widłowych. Kolizja z poruszającym się obok pracownikiem lub innym pojazdem stanowi ryzyko poważnego wypadku, dlatego w strategicznych punktach obiektu przemysłowego umieszcza się lustra przemysłowe półkuliste z mocowaniem umożliwiające obserwację terenu w kilku kierunkach. W ten sposób każda osoba obecna w pobliżu jest w stanie odpowiednio wcześniej dostrzec zbliżające się niebezpieczeństwo.

Odbojnice przemysłowe

Odbojnice przemysłowe zabezpieczają przestrzeń zakładu przemysłowego na dwa sposoby. Po pierwsze, barierki ochronne zamontowane w pobliżu maszyn, urządzeń czy linii technologicznych blokują możliwość podejścia do nich na niebezpieczną odległość, chroniąc tym samym pracowników przed bezpośrednim kontaktem z zagrożeniem. Inne rodzaje odbojnic takie jak osłony słupów energochłonne czy osłona regałów PI skutecznie chronią przemysłowe konstrukcje przed negatywnymi skutkami uszkodzenia spowodowanego kontaktem z przejeżdżającymi pojazdami i wózkami transportowymi.

Oznakowanie poziome i pionowe

Oprócz fizycznych barier do zabezpieczania przestrzeni przemysłowej wykorzystuje się oznakowanie pionowe i poziome. Taśmy wyznaczające ciągi komunikacyjne pozwalają w widoczny sposób rozdzielić pasy przeznaczone dla pieszych oraz pojazdów. Dodatkowo znacznik podłogowy UWAGA WÓZKI WIDŁOWE dosadnie informuje przechodniów o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Więcej informacji o sposobach zabezpieczania hali przez oznakowanie znajdziesz w naszym artykule Jak zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie? Zadbaj o odpowiednie oznakowanie hali.

zabezpieczenia w przemyśle

Dlaczego zabezpieczenia w zakładach przemysłowych są ważne?

Stosowanie odpowiednich zabezpieczeń w zakładach przemysłowych wynika bezpośrednio z przepisów prawa. Zarządca obiektu ma obowiązek zabezpieczyć teren w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków na jego obszarze. Ochrona zdrowia i życia jest jedną z najważniejszych wartości, a każdy niebezpieczny incydent może nieść za sobą poważne konsekwencje – zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Warto również pamiętać o tym, że widoczne wydzielenie ciągów komunikacyjnych oraz oznaczenie stref niebezpiecznych wpływa na usprawnienie procesu przemieszczania się pracowników po terenie zakładu, co przekłada się na lepsze wskaźniki efektywności firmy.

Chcesz wprowadzić rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa w swoim zakładzie i szukasz praktycznego wyposażenia obiektów przemysłowych? Już teraz zapoznaj się z produktami dostępnymi w naszej ofercie! Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami, a chętnie udzielimy wszelkich informacji.