Nieszczęśliwe wypadki mogą się zdarzyć w każdej firmie. Co zrobić, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy? O czym należy pamiętać, zarządzając zakładem?

W 2020 r. doszło do przeszło 62 tys. wypadków przy pracy [1]. Wielu z nich można by uniknąć, dbając o przeszkolenie kadry oraz przestrzegając zaleceń BHP. Właściwe rozmieszczenie znaków poziomych i pionowych, osłona wystających elementów – to tylko niektóre rozwiązania minimalizujące ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie – profile i pianki ochronne

Zwiększ bezpieczeństwo – zadbaj o oznaczenia poziome i pionowe

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (dotyczącym ogólnych przepisów BHP) pracodawca ma obowiązek zaprojektować i oznakować halę w taki sposób, aby zapewnić podwładnym bezpieczeństwo. Zaniedbanie tych kwestii i narażenia życia lub zdrowia pracowników jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (Kodeks karny, art. 220, Dz.U.2020.0.1444).

Oznakowania poziome – o czym trzeba pamiętać

Oznakowania poziome pomagają w wytyczeniu ciągów komunikacyjnych oraz niebezpiecznych obszarów (szerzej temat ten został omówiony w artykule pt. Oznakowanie ciągów komunikacyjnych, dróg na placu zakładowym). W tym celu stosuje się taśmy oraz farby i malowarki Traffic.

Istotnym czynnikiem przy doborze artykułów BHP jest znajomość środowiska pracy. Pod uwagę bierze się m.in. temperaturę, poziom wilgoci, ryzyko wystąpienia opadów atmosferycznych. Ważny jest również rodzaj nawierzchni. Na gładkich posadzkach najczęściej wykorzystuje się taśmy. W przypadku chropowatych powierzchni lepiej sprawdza się farba. Wynika to z fizycznych zależności – na jednolitych podłożach taśma przylega całą swoją powierzchnią.

Oznakowanie pionowe – barierki, słupki odgradzające

Znaki pionowe mają na celu wyodrębnienie ciągów komunikacyjnych oraz niebezpiecznych stref. Ich rozmieszczenie może mieć charakter planowany, czyli powtarzalny i wynikający z przyjętych procedur. Artykuły BHP stosuje się też w nagłych sytuacjach, np. w celu wydzielenia miejsc, w których doszło do wycieku toksycznych substancji. Więcej na ten temat w artykule Jak zabezpieczyć i oznakować miejsca szczególnie niebezpieczne? Przestrzenie wygradza się za pomocą:

  • barierek harmonijkowych,

  • słupków odgradzających z taśmą lub łańcuchem,

  • kaset ściennych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o znakach bezpieczeństwa

Znaki bezpieczeństwa użyte na terenie zakładu pracy muszą być czytelne, widoczne oraz zgodne z wymogami BHP. Dodatkowo powinny znajdować się w polu widzenia. Ich podstawowy podział obejmuje:

  • znaki ewakuacyjne (zgodne z normami PN-92/N-01256/02 lub PN-EN ISO 7010:2012),

  • znaki ewakuacyjne uzupełniające,

  • techniczne środki przeciwpożarowe,

  • znaki ochrony przeciwpożarowej (PN-92/N-01256/02 lub PN-EN ISO 7010:2012).

Zadbaj o odpowiednie znaki bezpieczeństwa, ochrony i higieny pracy

Znaki bezpieczeństwa, ochrony i higieny pracy pełnią funkcję informacyjną oraz ostrzegawczą. Są wykonane z materiału PVC. Umieszcza się je na podłodze lub ścianie. Mają różne wymiary. Do ich zadań zalicza się m.in.:

  • przypomnienie o zachowaniu reżimu sanitarnego, np. tabliczki z napisem „Dezynfekuj dłonie” lub „Stań tutaj”,

  • informowanie o zasadach wejścia na teren firmy, np. „Użyj dzwonka,”

  • instruowanie kurierów, np. „Dostawco, prosimy o pozostawienie towarów”,

  • wygrodzenie niebezpiecznych miejsc, np. „Zachowaj dystans” lub „Miejsce wyłączone”.

Jak jeszcze zwiększyć bezpieczeństwo?

Oprócz odpowiedniego oznakowania zakładu pracy należy podjąć też inne działania. Należą do nich:

Zabezpieczenie ostrych i wystających elementów

W celu osłonięcia elementów maszyn, urządzeń, a także naroży i regałów warto sięgnąć po profile i pianki ochronne. Produkty te są dostępne w różnych wymiarach i przekrojach – m.in. półkulistych, płaskich, ceowych, w kształcie litery „L”. Artykuły chronią przed uderzeniami i minimalizują ryzyko wypadków w trakcie pracy. Do ich zalet zalicza się też kontrastująca i widoczna z daleka kolorystyka.

Dobór odpowiedniego oświetlenia

Odpowiednio oświetlone miejsce zwiększa komfort pracy oraz ułatwia poruszanie się na terenie hali. Dodatkowo należy zatroszczyć się o system awaryjnego oświetlenia – najczęściej takie instalacje montuje się nad schodami, drzwiami, w ciągach komunikacyjnych lub też na podwieszanych sufitach. Zasilanie za pomocą niezależnego źródła energii stanowi duży atut w przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu.

Edukowanie personelu

Choć oznakowanie powierzchni i wygrodzenie stref zwiększonego ryzyka jest bardzo istotne, trzeba zatroszczyć się również o przeszkolenie personelu. Wiele wypadków wynika z niewłaściwej eksploatacji urządzeń oraz nieznajomości procedur związanych z obsługą maszyn lub linii produkcyjnych. Zaznajomienie pracowników z tymi aspektami znacząco wpływa na ich bezpieczeństwo.

Źródło:

  1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2020-roku-dane-wstepne,3,42.html