Tymczasowe wygrodzenie strefy jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa oraz komfortu pracy w nietypowych sytuacjach, na przykład podczas imprez masowych, wydarzeń publicznych czy w trakcie prac technicznych prowadzonych w zakładach przemysłowych. Ogrodzenia do szybkiego montażu i demontażu pozwalają wydzielić obszar niedostępny dla osób nieupoważnionych. W jaki sposób wygradzać tymczasowe strefy?

W jakich przypadkach należy wygrodzić teren?

O tymczasowym wygrodzeniu terenu mówimy wówczas, gdy następuje krótkookresowe wyłączenie dostępu do określonego obszaru. Konstrukcję taką tworzy się między innymi w przypadku imprez masowych lub innych publicznych wydarzeń. Gdy zachodzi potrzeba wyłączenia z ruchu pasa ciągu komunikacyjnego, solidne, metalowe barierki uniemożliwiają pojazdom i pieszym poruszanie się po tym terenie. Wygrodzenie jest również stosowane podczas koncertów, aby odizolować artystów występujących na scenie od tłumu fanów.

Równie często wygrodzenie obszaru ma miejsce podczas prowadzenia prac technicznych na ogólnodostępnym terenie. Oddzielenie terenu barierkami z taśmą jest też stosowane przez organy służbowe na miejscu przestępstwa. Stanowi ono jasną informację dla przechodniów, że nie wolno im przekraczać wyznaczonej granicy. Dzięki temu biegli mogą w pełnym skupieniu wykonywać swoją pracę.

Czym powinna charakteryzować się strefa tymczasowo wygrodzona?

Celem tymczasowego wygrodzenia jest uniemożliwienie osobom postronnym przekroczenia wyznaczonej strefy. Dlatego elementy zastosowane do stworzenia bariery powinny być:

  • wytrzymałe,

  • bezpieczne,

  • widoczne.

Osoby postronne muszą mieć świadomość, że zbliżają się do miejsca, do którego nie mają wstępu. Dlatego bariery są najczęściej wykonywane w intensywnych, widocznych z daleka kolorach. W przypadku elementów stosowanych do zabezpieczania imprez masowych ważna jest również konstrukcja, dlatego bariery wygrodzeniowe przeznaczone do tego celu wykonuje się z trwałej stali. Mocne nóżki zapewniają stabilizację na każdego rodzaju podłożu. Taka bariera stanowi doskonałą ochronę przed napierającym tłumem. Do tymczasowych wygrodzeń np. na placach budowy świetnie sprawdzają się także bariery wykonane z tworzywa sztucznego.

Jeśli strefa wygrodzona będzie znajdować się na zewnątrz, warto upewnić się, że produkt został wykonany z materiałów odpornych na korozję. Ogrodzenie wyprodukowane z tworzywa, ze stali nierdzewnej lub z powierzchnią wzmocnioną powłoką ocynkowaną może być stosowane o każdej porze roku, w dowolnych warunkach pogodowych, a eksploatacja w wymagającym środowisku nie wpływa negatywnie na jego wygląd czy naruszenie stabilności.

Skuteczne sposoby na bezpieczne wygrodzenie strefy tymczasowej

Istnieje wiele sposobów na wygrodzenie strefy tymczasowej. Konkretna metoda powinna zostać dobrana w zależności od okoliczności. Najpopularniejszym rozwiązaniem są barierki i ogrodzenia tymczasowe oraz słupki wygrodzeniowe i odgradzające. Gdzie sprawdzą się poszczególne produkty?

Do wygradzania terenu podczas imprez masowych najlepszym rozwiązaniem będą stalowe bariery wygrodzeniowe przenośne Ecobar. Klasyczna konstrukcja wtapia się w otoczenie i nie zaburza wrażeń wizualnych odbiorców stojących pod sceną, a użycie ocynkowanej stali sprawia, że bariera wykazuje wysoką odporność na czynniki atmosferyczne.

Imprezy masowe oznaczają również ogromną liczbę pojazdów poruszających się po terenie. Aby uporządkować ruch i uniemożliwić wjazd na określone obszary, warto zastosować bariery z tworzywa sztucznego w intensywnych kolorach. Widoczne z daleka odgrodzenie skutecznie zabezpieczy miejsca przeznaczone dla ruchu pieszych przed wjazdem samochodów.

Niektóre wydarzenia publiczne wymagają zachowania nienagannej prezencji otoczenia. W takich przypadkach można wykorzystać słupki odgradzające z liną. Słupki uniemożliwiają przekroczenie bariery osobom nieupoważnionym, a jednocześnie błyszcząca, metalowa powierzchnia doskonale dopasowuje się do zachowanej estetyki.

Jeśli zależy nam na wyznaczeniu kierunku ruchu czy zablokowaniu dostępu do wyznaczonych stref, np. w obiektach użyteczności publicznej, handlowych czy usługowych, świetnie sprawdzą się słupki odgradzające z taśmą. To rozwiązanie wygodne i praktyczne, dobrze widoczne nawet z dużej odległości.

W halach magazynowych, logistycznych, zakładach produkcyjnych czy w sklepach wykorzystuje się też barierki harmonijkowe, które w sposób szybki i efektywny pozwalają wyznaczyć strefę niedostępną.

Wspomniane rozwiązania sprawdzają się również podczas prowadzenia prac budowlanych czy montażowych na terenie zakładów przemysłowych i hal. Wygrodzona strefa zapewnia komfort fachowcom realizującym swoje zadanie, a jednocześnie prowadzone w odizolowanym miejscu działania nie stanowią zagrożenia dla przebywających na pobliskim obszarze pracowników.

Skuteczne i bezpieczne wygrodzenie strefy tymczasowej – podsumowanie

Wyznaczanie stref tymczasowych przy użyciu wygrodzeń w postaci barierek czy słupków odgradzających to skuteczna metoda na błyskawiczne zabezpieczenie terenu. Przywrócenie wcześniejszego ruchu jest natomiast banalnie proste – wystarczy zdemontować przenośną konstrukcję. Sprawdź naszą ofertę i zainwestuj w sprawdzone rozwiązania.