Hale magazynowe składają się z przestrzeni przeznaczonych do realizacji wybranych procesów logistycznych. Aby procesy te mogły przebiegać sprawnie i bezpiecznie, konieczne jest wydzielenie danych stref oraz zabezpieczenie ich przed dostępem osób nieupoważnionych. Właściwe oznakowanie oraz odgrodzenie pozwala zapewnić nie tylko bezpieczeństwo ludzi, ale i towarów. Jak więc odpowiednio wydzielić strefy w magazynie?

Dlaczego należy zadbać o zabezpieczenie stref w magazynie?

W przestrzeni magazynowej w każdej minucie realizowane są tysiące różnych operacji. Założona wydajność może zostać osiągnięta, jeżeli nie powstają okoliczności wpływające negatywnie na przebieg procesów. Czynnikiem zakłócającym może być brak strukturyzacji wprowadzający zamieszanie i prowadzący do niepożądanych zdarzeń takich jak kolizje. Opóźnienie w jednej części łańcucha logistycznego generuje opóźnienia na dalszych etapach, co całościowo wpływa na obniżenie wydajności zakładu. Aby temu zapobiec, niezbędne jest prawidłowe rozplanowanie stref w magazynie, ich odpowiednie oznakowanie oraz zabezpieczenie. Wynika to również z przepisów BHP – pracodawca ma obowiązek odpowiednio zabezpieczyć obszar zakładu i poinformować pracowników o możliwych zagrożeniach występujących w danym miejscu.

Jakie strefy znajdują się w magazynie?

Większość magazynów dzieli się na kilka podstawowych stref. Jakich?

  • Strefa rozładunku i załadunku – w tej strefie odbywa się przyjmowanie oraz wydawanie przesyłek. Przestrzeń znajduje się przeważnie na zewnątrz budynku, a po obszarze przemieszczają się samochody ciężarowe. Strefa załadunku i rozładunku może znajdować się w jednym miejscu lub też zostać podzielona na różne obszary.

  • Strefa przyjęcia – w tej strefie odbywa się przyjmowanie towaru oraz sprawdzanie jego jakości i zgodności. Obszar jest położony nieopodal strefy rozładunku. Prawidłowe wydzielenie przestrzeni umożliwia sprawny odbiór towarów i dostarczenie ich do strefy składowania. Odbiór odbywa się przeważnie przy udziale pracowników fizycznych, operatorów wózków widłowych lub też poprzez systemy automatyczne.

  • Strefa składowania – w tej strefie towar czeka na zamówienie. Magazynowanie odbywa się w zależności od potrzeb zakładu – towary mogą być składowane na paletach umieszczonych na podłodze, regałach, lub też w tzw. strefach wysokiego składowania, do których dostęp jest możliwy tylko dla wyznaczonych pracowników. Rozwiązaniem są również antresole i podesty robocze, które zwiększają możliwość wykorzystania zakładowej przestrzeni.

  • Strefa kompletacji zamówień – w tej strefie, nazywanej też często strefą pakowania, towary są pakowane i przygotowywane do wysyłki zgodnie z zamówieniem. Nie w każdym magazynie tworzy się odrębną strefę kompletacji – ma to miejsce przeważnie wówczas, gdy poszczególne fragmenty zamówienia są rozlokowane w różnych miejscach magazynu.

  • Strefa wysyłki – w tej strefie skompletowane i spakowane zamówienia są przekazywane do transportu. Gotowe przesyłki zostają umieszczone w kontenerach samochodów ciężarowych. Do tego obszaru muszą mieć również dostęp operatorzy wózków widłowych.

Sposoby na wyznaczanie stref w magazynie

Prawidłowe wyznaczanie stref w magazynie oznacza w praktyce odpowiednie oznakowanie wyznaczonych obszarów w sposób widoczny i zrozumiały dla wszystkich osób przebywających na terenie zakładu. Strefy stanowiące szczególne zagrożenie (np. kolizją z pojazdem odpowiadającym za transport wewnętrzny albo podczas prowadzenia prac konserwacyjnych) również powinny zostać skutecznie odgrodzone. W tym celu najchętniej stosowane są odbojnice przemysłowe zabezpieczające elementy infrastruktury wewnętrznej i zewnętrznej. Służą one do osłony i oznakowania linii technologicznych, a także usprawniania ciągów komunikacyjnych. Odbojnice stalowe doskonale sprawdzają się do ochrony zakładowych konstrukcji przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. Odbojnice drewniane natomiast są powszechnie wykorzystywane do osłony regałów lub ścian. Do wyznaczania terenu stref w magazynie stosuje się również oznakowanie poziome w postaci linii, a do ich stworzenia wykorzystuje się taśmy oznaczeniowe lub malowarki.

W magazynach możemy też spotkać się z koniecznością tymczasowego wygrodzenia strefy, na przykład z powodu prac konserwacyjnych. Wówczas należy w sposób widoczny oddzielić teren przy pomocy barier technicznych. W tym celu stosuje się przeważnie słupki odgradzające z taśmą, łańcuchem lub liną.

Dedykowane zabezpieczenia dla hal logistycznych

Obecnie coraz więcej magazynów korzysta z rozwiązań dedykowanych w postaci zabezpieczeń produkowanych na zamówienie. Takie produkty są dostosowane bezpośrednio do potrzeb klienta. Odboje słupowe, regałowe, kątowe i inne przygotowane zgodnie z indywidualnym projektem dają gwarancję idealnego dopasowania do układu magazynu czy rozkładu systemów automatycznych. Dzięki temu stanowią skuteczną barierę, jeszcze lepiej chroniąc pracowników, sprzęt oraz magazynowane towary. Klientów poszukujących kompleksowych oraz spersonalizowanych rozwiązań zabezpieczających zachęcamy do skorzystania z oferty naszego sklepu Dla-Przemyslu.pl. Specjalizujemy się w projektowaniu, produkcji oraz dystrybucji elementów zabezpieczenia hal logistycznych. Gwarantujemy profesjonalną obsługę oraz kontakt na każdym etapie realizacji zamówienia.