Znaki drogowe stanowią niezwykle ważne elementy infrastruktury drogowej. Określają one sposób, w jaki kierowca powinien zachowywać się na drodze, aby bezpiecznie dostać się do wybranego miejsca. Tylko legalnie umieszczone znaki dają taką gwarancję. Nieprawidłowo postawione znaki drogowe mogą wprowadzać chaos i stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Jak sprawdzić, czy znak drogowy jest postawiony legalnie?

jak sprawdzić legalność znaku drogowego

Znak drogowy postawiony legalnie – najważniejsze informacje

Aby znaki drogowe zostały postawione w sposób legalny, powinny spełniać określone wymagania dotyczące wyglądu, certyfikacji czy umiejscowienia zgodnego z obowiązującymi przepisami. Znaki drogowe – zarówno te ustawione na drogach publicznych, jak i prywatnych – muszą być wykonane poprawnie pod kątem technicznym. Normy określają również parametry takie jak rozmiar znaku, rodzaj zastosowanej folii odblaskowej, datę produkcji, grubość blachy czy symbolikę i liternictwo.

Przepisy dotyczące stawiania znaków drogowych

Przepisy prawne dokładnie określają wygląd oraz stan techniczny, jakim powinny charakteryzować się legalnie postawione znaki drogowe, w tym kształt, wymiary, kolorystykę, wielkość i krój liter, a nawet stopień odblaskowości w zależności od drogi, na której zostały zastosowane.

Jednym z najważniejszych wymagań dotyczących legalnie stawianych znaków drogowych jest czytelne i trwałe oznakowanie informujące o uzyskaniu certyfikatu CE dla wyrobów budowlanych. Normę tę określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG. Dokument zawiera także informacje, które powinny zostać przypisane do oznakowania.

Drugim dokumentem określającym legalność postawionego znaku drogowego, jest Załącznik Dziennika Ustaw do nr 220, poz. 2181 z dnia 23 grudnia 2003 r., szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach. Norma ta określa wymagane parametry techniczne znaków drogowych.

Normy prawne informują także o sposobie, w jaki legalnie stawiany znak drogowy powinien zostać umiejscowiony. Odnosi się do tego Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Dokument zawiera informacje dotyczące specyfikacji technicznej znaków oraz odległości montażu na różnych typach dróg. Rozporządzenie to określa szczegółowo między innymi:

  • po której stronie jezdni w danym przypadku można ustawić znak drogowy,
  • w jaki sposób powinny być rozmieszczone znaki drogowe,
  • jaka powinna być zachowana odległość od jezdni,
  • jaka powinna być wysokość znaków drogowych.

Jak sprawdzić, czy znak drogowy jest postawiony legalnie?

Każdy postawiony legalnie znak drogowy wymaga wcześniejszego uzyskania zgody. Zakupu znaku może dokonać również osoba fizyczna, jednak samo nabycie znaku drogowego wyprodukowanego zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi nie jest jednoznaczne, z tym że można ten znak postawić legalnie w dowolnym miejscu. Aby było to możliwe, należy najpierw zgłosić specjalny wniosek oraz uzyskać pozwolenie na umiejscowienie znaku, co pozwala na odnotowanie tego zdarzenia.

Jak więc upewnić się, że znak drogowy został postawiony legalnie? Warto w tym celu skontaktować się z lokalnym wydziałem dróg publicznych albo inną jednostką administracji samorządowej odpowiedzialną za zarządzanie i utrzymanie znaków drogowych. Zarządca będzie w stanie sprawdzić, czy znak został umiejscowiony zgodnie z przepisami.

przepisy dotyczące stawiania znaków drogowych

Gdzie sprawdzić legalność znaku drogowego?

Zdarzają się sytuacje, w których można mieć wątpliwości co do legalności postawionego znaku. Znajomość przepisów dotyczących parametrów znaków, wymaganej certyfikacji oraz odległości montażu pozwala wywnioskować, że dany znak może nie spełniać obowiązujących norm. W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z lokalnymi władzami drogowymi, których zadaniem jest przeprowadzenie dochodzenia oraz podjęcie odpowiednich działań w przypadku nielegalnego postawienia znaku.

Chcąc postawić znak drogowy, należy ściśle trzymać się obowiązujących przepisów. Nielegalne postawienie znaku grozi nie tylko konsekwencjami prawnymi, ale także może skutkować zagrożeniem zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego. Samodzielne ustawianie lub zmiana położenia znaku drogowego jest uznawana za wykroczenie i zgodnie z Art. 85 Kodeksu wykroczeń podlega karze aresztu, ograniczenia wolności oraz grzywny. 

Jeśli mamy wątpliwości co do prawidłowości umiejscowienia znaku drogowego, warto sprawdzić jego legalność, kontaktując się z lokalnymi jednostkami odpowiedzialnymi za to zadanie. Pomoże to w utrzymaniu odpowiedniej organizacji oraz bezpieczeństwa na drodze.