barierka-2.jpg

Według badań przeprowadzonych przez GUS w 2019 roku odnotowano ponad 80 tysięcy wypadków przy pracy, w których ucierpiał człowiek. W większości przypadków zdarzenia te były wynikiem nieodpowiedniego zachowania przy stanowiskach pracy (60,8%)[1].

Dlaczego bariery i odbojnice przemysłowe są potrzebne?

Pracownicy bardzo często wykonują swoje zadania według utartych schematów, własnych przyzwyczajeń nabytych podczas wieloletniego stażu pracy. Niekiedy nie stosują się do wytycznych oraz obowiązujących instrukcji, dlatego bardzo ważnym elementem szkolenia kadry jest rzetelne przekazanie informacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Równie istotne jest wyposażenie obiektów przemysłowych w sprzęt BHP - w tym m.in. w odbojnice przemysłowe. Odbojnice gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa, warunkują poprawność procesów w zakładach przemysłowych. Produkty służą do osłony maszyn produkcyjnych, regałów magazynowych. Zastosowanie tych zabezpieczeń może uchronić przed katastrofalnym w skutkach wypadkiem – zniszczeniem asortymentu w magazynie lub utratą zdrowia.

Odbojnice przemysłowe osłaniają skomplikowane elementy infrastruktury magazynowej i zakładu produkcyjnego. Usterka drogiej, wyspecjalizowanej maszyny pociąga za sobą poważne konsekwencje, może uniemożliwić również wykonywanie dalszej pracy. Ze względu na ryzyko poniesienia ogromnych strat, warto zainwestować w odpowiednią ochronę obiektów, pracowników i urządzeń.

Z jakiego materiału powinna być wykonana odbojnica?

Standardowe odbojnice przemysłowe wykorzystywane w halach magazynowych i produkcyjnych wykonane są głównie ze stali lub gumy. To popularne materiały, które idealnie sprawdzają się w każdych warunkach pracy. Należy jednak liczyć się z tym, że podczas kolizji, uderzenia w stalową zaporę, może dojść do jej trwałego odkształcenia. Tego rodzaju usterka spowoduje, że odbojnica nie będzie spełniać już swojego zadania, swojej funkcji – będzie podlegała naprawie lub wymianie. Alternatywą dla stali jest odbojnica wykonana z energochłonnego tworzywa.

Według badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy do największej liczby wypadków przy pracy dochodzi w przetwórstwie przemysłowym (około 35%)[2]. Wysoka częstotliwość incydentów w tej sekcji powinna uświadomić wszystkim, jak ważny jest dobór odpowiednich zabezpieczeń w zakładach pracy.

Energochłonne odbojnice wyróżnia elastyczny materiał. Bariery wykonane z polietylenu odkształcają się w skutek zderzenia, najechania na zabezpieczenia stalowymi elementami wózków transportowych. Specjalna konstrukcja odbojnicy pozwala jej na absorpcję siły uderzenia — gdy pojazd odjedzie od bariery, zabezpieczenie wróci do swojego pierwotnego kształtu.

Gdzie montować odbojnice energochłonne?

Odbojnice wykonane z tworzywa sztucznego mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów, bez ryzyka pojawienia się rdzy. To bardzo ważne, aby urządzenia były odpowiednio przystosowane do warunków panujących w środowisku pracy. Odbojnice energochłonne mogą być stosowane w zakładach przetwórstwa spożywczego. Bardzo często umieszczane są przy regałach magazynowych i liniach produkcyjnych.

Prawidłowy dobór infrastruktury zagwarantuje należytą ochronę pracownikom, uchroni również przed kosztownymi naprawami maszyn i urządzeń.

Kolejnym atutem odbojnic energochłonnych jest ich modułowa budowa. Modułowość wpływa na dowolność kształtowania ciągów zabezpieczeń. Odpowiednio wybrany rozmiar oraz forma produktów pozwolą w pełni osłonić elementy infrastruktury zakładu. Ponadto, montaż odbojnic jest niezwykle prosty i szybki.

Dlaczego warto postawić na odbojnice energochłonne?

Elastyczne odbojnice nie należą do najtańszych zabezpieczeń. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe użytkowanie tych barier wpływa na gromadzenie oszczędności finansowych (brak wydatków związanych z koniecznością wymiany części lub całości odbojnic).

Zastosowanie tych produktów to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy stawiają na najwyższą jakość wykonania, cenią sobie innowacyjność i praktyczny aspekt użytych materiałów.

Co więcej, elastyczne odbojnice są w pełni ekologiczne i wykonane z tworzywa z recyklingu. Energochłonne zabezpieczenia są droższe od swoich stalowych zamienników. Warto jednak zainwestować więcej, aby móc dłużej cieszyć się pełną funkcjonalnością produktów.

Źródło:

1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2019-roku,4,13.html

2. https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P1401037871334841682883&html_tresc_root_id=11288&html_tresc_id=11288&html_klucz=10972