Rozprzestrzeniający się koronawirus stanowi ogromne wyzwanie dla właścicieli firm, którzy nie mają możliwości zdalnego prowadzenia biznesu. Przedsiębiorcy muszą zachować reżim sanitarny, aby ochronić pracowników przed zakażeniem patogenem Sars-CoV-2. Tylko właściwa higiena pracy pozwoli zminimalizować ryzyko zachorowania na COVID 19. Jakie zasady bezpieczeństwa zachować i o czym należy pamiętać?

chusteczki-dezynfekujace-do-rak.jpg

Prawidłowa higiena rąk

Do głównych elementów pomagających w walce z koronawirusem należy szczególna troska o zachowanie czystości. Dotyczy to m.in. higieny dłoni. Ważne by, myć je w ciepłej wodzie przez około 30 sekund, używając mydła. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, nie pomijając żadnych obszarów, w tym nadgarstków. Dokładna instrukcja mycia rąk – w formie czytelnej grafiki, powinna być umieszczona w widocznym miejscu w każdym zakładzie pracy. Dobrze by była ona solidnie wykonana, np. z wykorzystaniem usztywnionej płyty PVC. Z kolei w miejscach, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody, warto wyposażyć pracowników w specjalne chusteczki dezynfekujące do rąk zawierające alkohol izopropylowy. Pomogą one w eliminowaniu bakterii i wirusów z powierzchni skóry.

Stosowanie masek ochronnych

Od 16 kwietnia obowiązuje w Polsce nakaz zakrywania ust i nosa. Obostrzenia dotyczą również zakładów pracy. Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia pracodawca ma obowiązek zapewniania masek ochronnych tym, którzy muszą pozostawać w bezpośrednim kontakcie z klientami bądź kontrahentami. Jeśli natomiast wykonujący czynności zarobkowe nie mają styczności z interesantami lub innymi osobami postronnymi, to zalecenie ich nie dotyczy. Trzeba jednak uczulić pracowników, aby w trakcie wykonywania swoich zadań, nie dotykali rękami twarzy, a podczas kichania, czy kaszlu zasłaniali usta.

Jednorazowe rękawiczki – prawidłowe użytkowanie

Do istotnych elementów ograniczających ryzyko zarażenia koronawirusem zaliczają się jednorazowe rękawiczki. Ochraniają one skórę przed kontaktem z patogenem Sars-CoV-2, ale tylko pod warunkiem, że stosuje się je w prawidłowy sposób. Jedną parę można używać tylko raz, a potem należy wyrzucić ją do worka z odpadami. Ważne jest też, by zachować ostrożność podczas ich ściągania (w przeciwnym wypadku zgromadzone na nich wirusy i bakterie przeniosą się na skórę). W tym celu należy chwycić za mankiet rękawic, a następnie przewrócić je na wewnętrzną stronę. Po pozbyciu się tego elementu ochronnego należy zdezynfekować dłonie wodą z mydłem lub użyć dedykowanego detergentu, zawierającego w swoim składzie alkohol.

Czyszczenie oraz dezynfekcja powierzchni i narzędzi pracy

Źródłem zakażeń koronawirusem mogą być również narzędzia pracy i różnorodne powierzchnie, takie jak np. klamki, uchwyty, czy drążki do sterowania wózkami magazynowymi. Patogen osadza się także na sztućcach, talerzach oraz artykułach biurowych, m.in. długopisach, nożyczkach, nożach do papieru, dokumentach. Przedmioty te często są przekazywane z rąk do rąk, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Stąd też zaleca się regularne mycie oraz dezynfekcję tych rzeczy. W pierwszej kolejności eliminuje się wszelkie zabrudzenia, stosując wodę z mydłem lub płyny czyszczące. Następnie powierzchnie wyciera się ręcznikiem papierowym, a później spryskuje się płynem na bazie alkoholu, pozostawiając je do całkowitego wyschnięcia.

Zachowanie bezpiecznej odległości i wyznaczanie stref bezpieczeństwa

Ogromne znaczenie dla zapewniania higieny pracy ma zachowanie odległości pomiędzy ludźmi. Musi ona wynosić co najmniej 1,5 m. Aby ochronić pracowników przed kontaktem z osobami z zewnątrz, np. dostawcami lub kurierami, warto wytyczyć strefy bezpieczeństwa. Powinny one obowiązywać zarówno w halach produkcyjnych, jak i magazynach, czy pomieszczaniach biurowych.

Blokowanie wejść, czyli ograniczenie strefy

Do wyznaczania wejść lub stref warto wykorzystać słupki odgradzające z taśmą, wykonane z wytrzymałych i stabilnych kompozytów. Zalecamy wybierać modele z możliwością mocowania taśmy ostrzegawczej w wielu kierunkach. Należy zwrócić też uwagę na solidną podstawę. Co ważne, słupki z taśmami powinny być wyposażone w mechanizmy, utrzymujące odpowiednie naprężenie materiału poliestrowego, co zapobiegnie przesuwaniu się barierek. Wielu przedsiębiorców inwestuje również w słupki z łańcuchami, na których można przywiesić tabliczki informacyjne. Ponadto, bardzo dobrze sprawdzają się kasety ścienne z taśmami pozwalającymi na tymczasowe wygrodzenie przestrzeni.

blokowanie-wejsc-koronawirus.jpg

Malowanie szablonów – malowanie linii na parkingach oraz w halach

Do doskonałych rozwiązań służących do wyodrębniania bezpiecznych granic w zakładach przemysłowych lub na parkingach, zaliczają się malowarki. Urządzenia umożliwiają precyzyjne znakowanie obszarów. Pozwalają na zakreślanie równych i widocznych pasów farbami tradycyjnymi oraz fluorescencyjnymi.  Posiadają szerokie koła, dlatego nadają się do stosowania także na nierównomiernych i niestabilnych podłożach.

Organizacja stref dostaw dla kurierów

Żeby zminimalizować prawdopodobieństwo zarażenia wirusem, warto powiadomić przedstawicieli firm zaopatrzeniowych oraz spedycyjnych, aby przed wejściem do siedziby firmy korzystali z dzwonka lub informowali o swoim przyjeździe telefonicznie. Ponadto, warto przypilnować, aby paczki, protokoły i inne dokumenty pozostawiać w wyznaczonym do tego miejscu. Żeby usprawnić procesy związane z dostawami, polecamy zamontować znacznik podłogowy „Paczka” o klasie ścieralności i antypoślizgowości R9 (zgodnie z normą DIN 51130).

Wyznaczanie stref niedozwolonych

W zachowaniu odpowiedniego odstępu w fabrykach, kasach sklepowych czy magazynach bardzo pomaga znacznik podłogowy „Zachowaj dystans”. Decydując się na ten produkt, należy zwrócić uwagę na to, czy posiada on warstwę antypoślizgową, a także czy wyróżnia się odpornością na środki chemiczne. Do dobrych pomysłów należy również taśma podłogowa oznaczeniowa w rolkach. Cechuje się ona wytrzymałością oraz wyrazistymi i dobrze widocznymi kolorami. To tylko niektóre z naszych propozycji. W sklepie Dla-przemyslu.pl posiadamy szeroką ofertę znaczników i tablic dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

wyznaczanie-stref-niedozwolonych.jpg

Szkolenia BHP i badania medycyny w czasie pandemii

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy zapewnienie szkoleń BHP i okresowych badań lekarskich. W aktualnej sytuacji wszelki instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa osób piastujących konkretne stanowiska powinny być przekazywane w taki sposób, żeby uniknąć skupisk ludzi (np. w formie e-learningu, kontaktu mailowego lub z wykorzystaniem plakatów informacyjnych). Z kolei – zgodnie z nowelizacją ustawy z 2 marca 2020 na temat przeciwdziałania chorobie COVID-19, badania wstępne lub kontrolne nie muszą być wykonywane przez specjalistę z zakresu medycyny pracy. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas wydane zaświadczenie będzie obowiązywało tylko przez 30 dni, licząc od oficjalnej daty odwołania stanu epidemii w Polsce.