Wygrodzeniami miejskimi nazywamy różnorodne elementy drogowej infrastruktury pełniące funkcję blokującą. Ich głównym zadaniem jest oddzielenie wyznaczonych obszarów przeznaczonych do danego typu użytkowania, na przykład chodników czy przystanków tramwajowych. Stosuje się je również w celu zabezpieczenia konkretnych terenów przed dostępem osób nieupoważnionych. Duża częstotliwość umiejscowienia tego typu barier sprawia, że równie ważna okazuje się funkcja dodatkowa, jaką jest dekoracyjne wykonanie metalowych konstrukcji. Jakie znamy rodzaje elementów wygrodzeń miejskich i czym się one charakteryzują?

Gdzie stosuje się wygrodzenia miejskie?

Wygrodzenia miejskie stosuje się do wyznaczania, oddzielania i zabezpieczania stref komunikacyjnych. Montuje się je na chodnikach oraz w pasie drogowym. Tym samym uniemożliwia się wjazd pojazdów samochodowych do stref przeznaczonych dla pieszych i rowerzystów. Przykładami tego typu wygrodzeń mogą być barierki oddzielające pas jezdni od przystanku tramwajowego i ścieżek dla pieszych albo wydzielenie pasów zieleni i elementów małej architektury.

Stalowe elementy infrastruktury pełnią przede wszystkim rolę ochronną oraz ozdobną. Różnorodność wariantów pozwala na dopasowanie wyglądu barier do otoczenia, umożliwiając stworzenie spójnej kompozycji.

Wygrodzenia miejskie – rodzaje

Na rynku znajduje się wiele typów wygrodzeń miejskich. Niektóre modele są uniwersalne i mogą pełnić wiele funkcji, inne sprawdzają się w konkretnych przypadkach. Sprawdź wszystkie barierki i słupki miejskie dostępne w naszej ofercie. Poniżej podpowiadamy, gdzie warto zastosować każde z nich.

Słupki miejskie

Słupki miejskie to niewielkie elementy służące do estetycznego wygrodzenia chodnika, ścieżek rowerowych czy newralgicznych punktów miejskiej infrastruktury. Są również wykorzystywane do odgrodzenia osiedli. Skutecznie blokują one dostęp pojazdów do stref niewyznaczonych do tego celu.

Różne warianty ozdobnych głowic sprawiają, że słupki spełniają też rolę dekoracyjną. Na przykład słupek typu CITY został wykonany w minimalistycznym stylu i wykończony podwójnym, poziomym żłobieniem. Do wyboru są dostępne modele do przykręcania i wbetonowania. Większość produktów została wyprodukowana z wytrzymałych, stalowych rur o różnej średnicy i wysokości, a ocynkowana powierzchnia zwiększa ich odporność na wpływ czynników atmosferycznych. Taki sposób wykonania sprawia, że słupki miejskie prezentują się nienagannie przez długie lata.

Nietypowym rozwiązaniem jest elastyczny słupek dekoracyjny wykonany ze sztucznego tworzywa TPU. Artykuł ten został wyposażony w pas folii odblaskowej, dzięki czemu jest doskonale widoczny i jeszcze skuteczniej pełni rolę zabezpieczającą.

Barierki miejskie

Barierki miejskie to sporej wielkości elementy, które – podobnie jak słupki – służą do wygradzania przestrzeni i blokują dostęp pojazdów do stref dla pieszych. Tego typu wygrodzenia stosuje się w miejscach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo, na przykład przy krawędziach ulic o wysokim natężeniu ruchu.

Barierki mogą przyjmować proste lub bardziej skomplikowane kształty, co pozwala dopasować je zarówno do historycznej, jak i nowoczesnej zabudowy. Niezależnie od wybranej formy, możliwe jest łączenie pojedynczych paneli i estetyczne zwieńczenie końców specjalnymi słupkami narożnymi i końcowymi.

Słupki parkingowe

Słupki parkingowe to elementy infrastruktury wygradzające teren parkingu i blokujące dostęp do wyznaczonej strefy. Praktycznym rozwiązaniem są składane słupki parkingowe pozwalające na przejazd jedynie tym użytkownikom drogi, którzy posiadają klucz umożliwiający złożenie konstrukcji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elementów wygrodzenia miejskiego?

Wybierając elementy wygrodzenia miejskiego, warto zwrócić uwagę na dwa kluczowe aspekty. Pierwszym z nich jest oczywiście wytrzymałość konstrukcji. Słupki oraz barierki pełnią przede wszystkim rolę ochronną, dlatego powinny zostać wykonane z wytrzymałych materiałów oraz dawać możliwość stabilnego przytwierdzenia ich do podłoża. Drugą kwestią jest wygląd elementów, w tym ich uniwersalność. Należy zwrócić uwagę na to, by wybrany rodzaj wygrodzenia w sposób atrakcyjny komponował się z otoczeniem.

Decydując się na zastosowanie wygrodzeń na danym obszarze, warto wybrać takie elementy, które będą spójne. Możesz na przykład zdecydować się na słupki ochronne o tym samym wykończeniu głowicy, różniące się średnicą lub wysokością zależną od miejsca, w którym zostaną umieszczone. W ten sposób zapewnisz uniwersalny charakter wszystkich zabezpieczeń, a jednocześnie każdy pojedynczy element będzie skutecznie spełniał swoją rolę.