Żeby zabezpieczyć ciągi komunikacyjne, urządzenia lub infrastrukturę obiektu, warto zaopatrzyć się w odbojnice stalowe. Odpowiednio dobrane artykuły BHP znacząco zmniejszają ryzyko wypadków na terenie zakładów pracy. Czym kierować się przy wyborze właściwego asortymentu?

Rodzaje i zastosowanie odbojów stalowych – wnętrze hali wyposażonej w stalowe odbojnice

Rodzaje odbojnic stalowych

Stalowe odbojniki są dostępne w wielu wariantach. Ciekawą alternatywą są również osłony z energochłonnego tworzywa (więcej na temat tego rozwiązania w artykule Zastosowanie ochrony odbojowej — poznaj energochłonne odbojnice). Do najpopularniejszych rodzajów zabezpieczeń zaliczają się:

Odbojnice słupowe

Zastosowanie:

Montuje się je w celu ochrony maszyn, regałów magazynowych oraz urządzeń działających w ramach linii produkcyjnej. Stanowią też osłonę elementów konstrukcyjnych obiektu.

Charakterystyka:

Artykuły mają postać słupka zakończonego stalowym korkiem. Modele są dostępne w kolorze żółtym, który jest widoczny z dużej odległości. Na ich powierzchni znajdują się pasy z czarnej folii odblaskowej. Modele są do nabycia w różnych rozmiarach. Wybrane odbojnice posiadają podstawę z blachy stalowej.

Sposób montażu:

Odbojniki montuje się do podłoża poprzez wbetonowanie lub przykręcenie.

Odbojnice liniowe

Zastosowanie:

Zabezpieczenia wykorzystuje się w celu oddzielenia ciągów komunikacyjnych, a także osłony linii produkcyjnych, regałów magazynowych, maszyn i urządzeń. Produkty minimalizują ryzyko uszkodzeń infrastruktury obiektu i stanowią ochronę przed przypadkowym zderzeniem z wózkami widłowymi. Ponadto służą do wyznaczenia granic oraz zabezpieczenia elementów konstrukcyjnych na terenie garaży podziemnych lub parkingów.

Charakterystyka:

Artykuły składają się z wygiętych rur stalowych oraz poziomych podstaw. Do wyboru są odboje o wysokości od 300 do 1200 mm. Posiadają one powierzchnię malowaną proszkowo w kolorze żółtym oraz pasy z czarnej folii odblaskowej.

Sposób montażu:

Za pomocą kołków.

Odbojnice regałowe

Zastosowanie:

Chronią regały, linie technologiczne, urządzenia. Używa się ich też w celu osłony ścian słupów. Odbojnice stalowe stanowią ponadto dodatkowe zabezpieczenie przy rampach oraz w miejscach załadunku i wyładunku towarów.

Charakterystyka:

Wyroby produkuje się z grubej stali pokrytej żółtą farbą z czarnymi, ukośnymi pasami. Do wyboru są odbojnice regałowe płaskie (do montażu w pionie lub poziomie) bądź w kształcie liter „L” lub „U”. Niektóre modele wyposaża się w specjalną obrotową rolkę.

Sposób montażu:

Przy użyciu kołków rozporowych.

Odbojnice kątowe/narożne

Zastosowanie:

Artykuły chronią naroża ścian oraz słupów. Umieszcza się je także przy liniach produkcyjnych, regałach (znajdujących się na halach produkcyjnych lub magazynowych). Świetnie sprawdzają się też do zabezpieczenia elementów parkingów podziemnych lub garaży.

Charakterystyka:

Odbojnice zbudowane są z rur stalowych w kolorze żółto-czarnym – standardowo mają one średnicę 60,3 mm lub 76,1 mm (można także zamówić towary dopasowane do indywidualnych założeń projektowych). W zależności od potrzeb do wyboru są:

- odboje równoramienne niskie lub wysokie (w których wszystkie ramiona są takiej samej długości),

- odboje różnoramienne niskie lub wysokie (w tym wariancie jedno ramię jest dłuższe od drugiego).

Sposób montażu:
Bezpośrednio do podłoża z wykorzystaniem kołków.

Bariery ochronne

Zastosowanie:

Do ich zadań należy wyodrębnienie ciągów komunikacyjnych oraz zabezpieczenie maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych. Po bariery ochronne liniowe sięga się też w celu ochrony elementów infrastruktury budynku.

Charakterystyka:

Barierki produkuje się z rur stalowych. Podstawę odbojników stanowi blacha stalowa. W ofercie jest również model wyższy - do zabetonowania. Artykuły są dostępne w kolorze żółtym. Wyposażono je w dwie poprzeczki poziome.

Sposób montażu
Przykręcanie za pomocą kołków lub wbetonowanie do podłoża.

Inne

W niektórych sytuacjach wykorzystuje się inne typy odbojów, jak np.:

  • kosze ochronne zabezpieczające skrzynki oraz rozdzielnice na ścianach,

  • odbojnice chroniące latarnie, słupy lub hydranty,

  • odbojnice wiszące (stanowiące sposób na wyeliminowanie uszkodzeń stropów),

Jakie odbojnice stalowe wybrać?

Wybór właściwych odbojnic to kwestia indywidualna. Znalezienie właściwych rozwiązań zależy od:

- przeznaczenia (odbojnice mogą zabezpieczać ściany, naroża, urządzenia, linie produkcyjne bądź też wygradzać ciągi komunikacyjne),

- warunków technicznych danego obiektu,

- sposobu montażu,

- rozmiarów,

- widoczności i kolorystyki (najlepiej sprawdzają się odboje z pasami odblaskowymi),

- zastosowanych materiałów (odbojniki powinny być wyprodukowane z grubej stali),

- odporności na korozję.