Plac budowy to z założenia miejsce niebezpieczne. Maszyny, materiały budowlane czy też odpady stanowią zagrożenie zarówno dla pracowników, jak i osób postronnych. Restrykcyjne przepisy BHP ściśle regulują sposób oznaczania takich przestrzeni. Jakie wymagania należy spełniać, aby plac budowy był oznaczony zgodnie z prawem? Jak uniknąć nieprzyjemności związanych ze złamaniem zasad BHP? I w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w pobliżu takiego terenu?

Jak oznakować plac budowy zgodnie z przepisami?

Konieczność oznakowania placu budowy jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz. 401). Dokument ten jasno nakazuje podejmowanie wszelkich środków gwarantujących bezpieczeństwo w kwestii zagospodarowania terenu, w tym właściwe ogrodzenie terenu i oznaczenie miejsc niebezpiecznych. Bezpośredni nadzór nad tymi działaniami sprawują odpowiednio kierownik robót oraz mistrz budowlany, stosownie do zakresu obowiązków.

Stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów BHP, w tym również odpowiedniego oznakowania terenu skutkuje odpowiedzialnością karną.

Oznakowanie placu budowy — rodzaje oznaczeń

Plac budowy powinien być oznaczony na kilka sposobów. Teren musi zostać odgrodzony, a jeśli nie jest to możliwe, strefę wyłączoną z użytku należy oznakować tablicami umiejscowionymi w widocznych miejscach. Jakie konkretnie oznaczenia należy umieścić?

Taśma „Teren budowy, zakaz wstępu”

Znaki BHP i ochrony przeciwpożarowej

Wygląd znaków bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej jest normalizowany na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (PN-EN ISO 7010:2012). Norma ta ma charakter międzynarodowy. Wybierając oznakowanie na plac budowy należy sprawdzić, czy jego wygląd jest zgodny z obowiązującymi przepisami.

Oznakowanie BHP dzielimy na znaki:

  • zakazu (czarne piktogramy na białym tle umieszczone w okręgu o czerwonym, przekreślonym obramowaniu),

  • nakazu (białe piktogramy na niebieskim tle umieszczone w okręgu),

  • ostrzegawcze (czarne piktogramy na żółtym tle umieszczone w trójkącie równobocznym),

  • informacyjne (białe piktogramy na zielonym tle umieszczone w kwadracie),

  • przeciwpożarowe (przyjmują różną postać, najczęściej są to jednak znaki z żółtymi piktogramami na czerwonym tle lub czarnymi piktogramami na żółtym tle umieszczone w okręgu przekreślonym czerwoną obwódką).

Tablice informacyjne

Wspomniane wcześniej rozporządzenie dotyczące oznakowania budowy narzuca również obowiązek umieszczania tablic informacyjnych. Są to duże, żółte tablice, na których powinny znaleźć się poniższe informacje:

  • rodzaj robót budowlanych oraz adres ich prowadzenia,

  • numer pozwolenia na budowę wraz z danymi organu prowadzącego nadzór,

  • dane (imię, nazwisko, nazwę firmy, adres i numer telefonu: inwestora, wykonawcy, kierownika budowy, kierownika robót, inspektora nadzoru oraz projektanta),

  • numery telefonów alarmowych.

Tablice ostrzegawcze

Tablice budowlane to żółte tabliczki w kształcie prostokąta z czarnymi napisami w czarnym, cienkim obramowaniu. Ostrzegają przed niebezpieczeństwami, które mogą zdarzyć się w pobliżu oznaczonego miejsca. Są istotne zarówno dla pracowników budowy, jak i osób postronnych.

Napisy umieszczone na tablicach najczęściej informują o:

  • robotach budowlanych,

  • zakazie przejścia,

  • pracach na wysokości,

  • przekroczonej normie hałasu,

  • objeździe,

  • głębokich wykopach,

  • strefie niebezpiecznej,

  • i wielu innych.

Dodatkowe oznaczenia na plac budowy — w co warto zainwestować?

Nawet w przypadku prawidłowego oznakowania obszaru należy liczyć się z tym, że może ono zostać zignorowane. Co prawda odpowiedzialność ciąży wówczas na osobie, która nie zastosowała się do wskazówek, jednak pracownik prowadzący nadzór nad danym miejscem powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zostało ono jak najlepiej odgrodzone.

Dlatego zabezpieczając teren budowy warto wyposażyć się również w pomocne akcesoria, które fizycznie uniemożliwią przedostanie się na plac osobom nieupoważnionym.

Barierki harmonijkowe

Stalowe barierki harmonijkowe pozwalają na odgrodzenie tymczasowych stref. Wykonane w biało-czerwonej kolorystyce przedmioty są dobrze widoczne dla osób postronnych i skutecznie zniechęcają do przekraczania granicy obszaru wyłączonego z użytku, a dodatkowo są łatwe w transporcie.

Pachołki z taśmą

Doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym dostosowanie się do nakazu odgrodzenia placu budowy są wygrodzenia taśmowe Skipper. Stalowe słupki i pachołki z tworzywa z rozwijaną poliestrową, wodoodporną taśmą pozwalają na wyznaczenie zakazanej strefy. Niektóre modele głowic taśmowych mogą zostać przytwierdzone bezpośrednio do ściany.