Odpowiednie oznakowanie powierzchni poziomych w magazynie pełni rolę informacyjną oraz ostrzegającą przed możliwym zagrożeniem, dlatego jest niezbędne do zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na obszarze. Widoczne wydzielenie przestrzeni jest istotne zwłaszcza w miejscach niebezpiecznych lub takich, w których przecinają się tory ruchu pieszych i pojazdów. Jakie jeszcze strefy w magazynie wymagają oznakowania poziomego i jakie metody są w tym celu stosowane?

Poziome oznakowanie powierzchni a przepisy prawne

Konieczność odpowiedniego znakowania poziomego powierzchni w magazynie wynika z norm prawnych. Również przepisy BHP zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Jednym z istotnych sposobów na spełnienie tych wymagań jest zadbanie o właściwe oznakowanie poziome przestrzeni, zapewniające bezpieczeństwo ludzi, towarów oraz pojazdów magazynowych. Oznaczenia te powinny być dobrze widoczne i rozpoznawalne, a osoby wchodzące na obszar muszą mieć wiedzę dotyczącą ich znaczenia.

Jakie strefy w magazynie wymagają oznakowania poziomego?

Magazyny dzielą się na wiele stref niosących potencjalne niebezpieczeństwo. O tym, jak zwiększyć jego poziom w zakładach pracy, pisaliśmy już w artykule Jak zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie? Zadbaj o odpowiednie oznakowanie hali. Miejscami, które wymagają oznakowania poziomego, są przede wszystkim ścieżki przeznaczone dla ruchu pieszych oraz pojazdów, strefy składowania towarów, miejsca z regałami, a także przestrzeń przeznaczona do błyskawicznej ewakuacji w przypadku zagrożenia.

Metody znakowania powierzchni poziomych w magazynie

Oznakowanie poziome może przyjmować określone kolory i kształty oraz zawierać różne symbole. Istnieje kilka podstawowych sposobów na oznaczenie nimi powierzchni.

Farby i taśmy

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na znakowanie powierzchni poziomych w zakładach są taśmy oznaczeniowe w różnych kolorach. Taśmami wydziela się ścieżki ruchu oraz poszczególne strefy, można nimi oznaczać również miejsca newralgiczne takie jak obniżenie lub podwyższenie poziomu posadzki. Rozwiązaniem pełniącym taką samą funkcję są farby rozprowadzane po podłodze przez specjalnie zaprojektowane malowarki służące do malowania pasów wyznaczających między innymi ciągi komunikacyjne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Oznakowanie ciągów komunikacyjnych, dróg na placu zakładowym.

Choć taśmy i farby mają podobne zastosowanie, ich wykorzystanie różni się w zależności od obszaru i rodzaju podłoża. Taśmy są banalnie proste w użyciu i nie wymagają stosowania dodatkowego sprzętu. Można je stosunkowo łatwo usunąć chemicznie lub mechanicznie, a wysokiej jakości materiał i warstwa klejąca cechują się równie wysoką trwałością, co farby. Sposób nakładania sprawia jednak, że tworzenie przy ich użyciu nietypowych linii, na przykład przerywanych, staje się dość skomplikowane.

Farby nakłada się ręcznie lub natryskowo przy użyciu malowarek. Uzyskany w ten sposób efekt jest szybki i trwały, a kolor nie ściera się pod wpływem eksploatacji czy mycia detergentami. Decydując się na tę metodę, należy jednak mieć na uwadze zróżnicowany czas utwardzania czy intensywny zapach, który może przeszkadzać pracownikom. Warto też pamiętać o doborze odpowiednich substancji do danego typu podłoża.

Znaki podłogowe

Tablice BHP i oznakowania bezpieczeństwa do umieszczenia na podłodze sprawdzają się przede wszystkim przy wygradzaniu bezpiecznych stref. Zaletą jest nietypowy wygląd oznakowania, przeważnie zawierającego dodatkowe symbole czy napisy nakazujące lub zakazujące wykonywania określonych czynności na danej przestrzeni.

Wymagania dotyczące oznakowania powierzchni poziomych

Aby produkty stosowane do oznakowania powierzchni poziomych skutecznie spełniały swoją rolę, muszą spełniać następujące wymagania.

  • Widoczność – do widocznego oznakowania powierzchni poziomych stosuje się materiały o odpowiedniej wielkości oraz kolorystyce. Wyklejane lub malowane pasy mają określoną grubość i intensywne kolory, których nie sposób nie zauważyć.

  • Właściwy kolor – rozporządzenia i przepisy BHP zalecają przy wyznaczaniu ciągów komunikacyjnych i wygradzaniu stref stosowanie oznaczeń w kolorze żółtym lub białym.

  • Nieścieralność – trwałość produktów stosowanych do oznakowania powierzchni poziomych decyduje o jego widoczności. Dlatego podczas wyboru materiałów należy zwrócić szczególną uwagę na ich odporność na wpływ czynników mechanicznych i chemicznych.

  • Antypoślizgowość – oznakowanie powierzchni poziomych pozostaje w stałym kontakcie z poruszającymi się po obszarze pracownikami. Aby nie stwarzać zagrożenia, użyte materiały muszą wykazywać cechy antypoślizgowe.

Prawidłowe oznakowanie powierzchni stanowi również sposób na zapewnienie porządku na obszarze i ma wpływ na realizację założeń systemu 5S. Chcesz dowiedzieć się o tym więcej? Koniecznie sprawdź nasz artykuł Oznakowanie powierzchni – znaczniki podłogowe 5S oraz taśmy oznaczeniowe.