Wózki widłowe w magazynie możemy spotkać właściwie na każdym kroku. Operatorzy przemieszczają się nimi po całym obszarze hali, transportując ładunki o dużych gabarytach. Kierowanie maszyną wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz szczególnej uwagi. Jednak nawet najbardziej doświadczonym operatorom zdarzają się wypadki takie jak uderzenie w element konstrukcyjny czy szybkie hamowanie, gdy na drodze pojazdu nieoczekiwanie pojawia się pracownik. Aby uniknąć tego typu zdarzeń, należy przystosować magazyn do potrzeb operatorów wózków widłowych. Jak to zrobić?

Wózek widłowy w magazynie – na co się przygotować?

Uszkodzenia mechaniczne elementów konstrukcji hali magazynowej czy regałów to jedne z najczęściej występujących zdarzeń z udziałem wózków widłowych. Potrącenie pracowników zdarza się rzadziej – wszystko dzięki czujnej uwadze operatorów, którzy każdego dnia wytężają zmysły, aby uniknąć wypadków z udziałem pieszych, którzy poruszają się po ciągach komunikacyjnych przeznaczonych dla pojazdów.

Aby przygotować magazyn do potrzeb operatorów, niezbędne jest więc przede wszystkim prawidłowe i widoczne oznakowanie ciągów komunikacyjnych dróg na placu zakładowym. Istotną rolę stanowi również poinformowanie pracowników o wprowadzonych rozwiązaniach. Poza ochroną zdrowia i życia ważna jest także ochrona mienia, dlatego warto przygotować magazyn w taki sposób, aby wyeliminować zagrożenia związane z uszkodzeniem konstrukcji, linii technologicznych czy przechowywanych towarów. Jak zabezpieczyć i oznakować miejsca szczególnie niebezpieczne? I jakich środków do tego użyć? 

Czego potrzebuje operator wózka widłowego do bezpiecznej pracy?

Bezpieczną pracę operatora wózka widłowego można zapewnić na wiele sposobów. Najważniejsze jest jednak widoczne oznakowanie obszarów przeznaczonych do przemieszczania się pojazdu oraz zastosowanie fizycznych barier uniemożliwiających kontakt z innymi elementami lub minimalizujących negatywny wpływ tego kontaktu.

Widoczne oznaczenia poziome

Taśmy i znaczniki podłogowe to produkty stosowane w magazynach do poziomego wydzielania ciągów komunikacyjnych. Oznaczenia wykonane w różnych kolorach pełnią funkcję informacyjną i oddzielają ścieżki przeznaczone dla ruchu pieszych oraz pojazdów. Standaryzacja kolorów ścieżek w zakładzie gwarantuje, że wszyscy pracownicy mają pewność, którą drogą mogą się bezpiecznie poruszać.

Stabilne bariery

Fizyczne ogrodzenie uniemożliwia wózkom widłowym wjazd na wyznaczony obszar. Bariery przemysłowe rozgraniczają ciągi komunikacyjne, zabezpieczają regały magazynowe, maszyny, urządzenia linii technologicznych oraz elementy konstrukcyjne hali. W zależności od modelu mogą być wbetonowane na stałe lub przykręcane.

Odbojnice ochronne

Odbojnice przemysłowe stanowią ochronę miejsc narażonych na fizyczny kontakt z wózkiem widłowym. Uderzenie wózka może spowodować uszkodzenie mechaniczne danego elementu, a wielokrotny kontakt fizyczny z przejeżdżającym pojazdem mógłby stanowić zagrożenie dla stabilności konstrukcji. Aby uniknąć tego scenariusza, newralgiczne miejsca chroni się poprzez użycie stalowych, drewnianych, kauczukowych lub wykonanych z tworzywa sztucznego odbojnic, które przejmują moc uderzenia.

Lustra magazynowe

Zamiast naprawiać skutki, lepiej zapobiegać przyczynom niechcianych zdarzeń, dlatego w przestrzeni magazynowej wykorzystuje się sferyczne lustra przemysłowe. Pozwalają one śledzić nawet do czterech kierunków jednocześnie, dzięki czemu operatorzy wózków wiedzą, czy ich droga przejazdu jest wolna.

Znaki bezpieczeństwa

Znaki bezpieczeństwa informują pracowników między innymi o drogach ewakuacyjnych czy środkach przeciwpożarowych dostępnych w pobliżu. Dla operatorów jest to również dodatkowa informacja, aby wózkiem widłowym nie zagradzać w danym miejscu drogi ucieczki lub dostępu do gaśnic czy hydrantu.

Budowanie świadomości pracowników

Aby zastosowanie wcześniejszych rozwiązań miało sens, konieczne jest budowanie świadomości pracowników na temat znaczenia środków ochrony wprowadzonych w magazynie, a także stanowcze egzekwowanie ustalonych zasad. Warto także regularnie przypominać pracownikom, że hala magazynowa jest obszarem, w którym należy zachowywać szczególną ostrożność.