W celu zwiększenia wygody personelu i poprawy wydajności pracy warto zainwestować w maty antyzmęczeniowe. Produkty te doskonale zabezpieczają przed niedogodnościami związanymi z wykonywaniem codziennych obowiązków. Na co zwracać uwagę, decydując się na ich zakup?

maty antyzmeczeniowe

Jak działa mata antyzmęczeniowa?

Wielogodzinna praca w pozycji stojącej lub siedzącej negatywnie wpływa na stawy oraz kręgosłup, powodując zmęczenie i dyskomfort. Żeby zniwelować te uciążliwości, warto zainwestować w specjalne maty. Wyróżniają się one wyprofilowaną strukturą, która delikatnie stymuluje mięśnie nóg, prowokując ich mimowolne skurcze. To z kolei usprawnia funkcjonowanie krążenia i przekłada się na prawidłowe działanie zastawek w żyłach. Wykorzystanie mat antyzmęczeniowych minimalizuje również ryzykowystąpienia schorzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym i kostnym (jak np. żylaki, zwyrodnienia kręgosłupa).

Jakie właściwości powinna posiadać mata antyzmęczeniowa?

Mata ergonomiczna powinna być dopasowana do specyfiki działalności. Jej dobór musi również uwzględniać czynniki charakterystyczne dla danego środowiska pracy. Przed złożeniem zamówienia warto odpowiedzieć na kilka krótkich pytań. To pomoże w znalezieniu optymalnego rozwiązania.

Czy mata ma być antystatyczna?

W niektórych zakładach stosuje się produkty, które chronią przed uszkodzeniami elementów elektrycznych. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się maty antyzmęczeniowe ESD zapobiegające wyładowaniom elektrostatycznym i zabezpieczające stanowisko pracy. Artykuły te skutecznie odprowadzają ładunki elektryczne, a ich użycie minimalizuje ryzyko powstania zwarcia instalacji elektrycznych.

Czy mata antyzmęczeniowa powinna być przyczepna?

Do istotnych parametrów należy struktura materiału. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku stanowisk pracy narażonych na działanie cieczy, olejów lub smarów. Im większe ryzyko poślizgnięcia się lub upadku, tym mata powinna być lepiej zabezpieczona. Szczególnie polecane są modele posiadające nitrylowy spód oraz specjalne wypustki stabilizujące.

Jaki rozmiar maty podłogowej wybrać?

Rozmiar maty zależy przede wszystkim od wielkości stanowiska pracy, kształtu i rodzaju podłoża. Na rynku można nabyć artykuły o różnej szerokości i długości, np. 40x70 cm lub 70x135 cm. Do wyboru są także produkty na rolce, które przycina się do konkretnego rozmiaru. Wśród interesujących wariantów należy wskazać maty modułowe. Stanowią one doskonałą opcję na powierzchniach o nierównomiernej strukturze. Nie wymagają montażu na stałe, co pozwala na dowolną zmianę ich konfiguracji.

Czy mata antyzmęczeniowa jest odporna na ogień i chemikalia?

Standardowe artykuły (o klasie palności Efl) nie są odporne na iskry lub kontakt z gorącymi produktami. Jeśli jednak stanowisko pracy wymaga zastosowania zwiększonych środków bezpieczeństwa, należy wybrać maty o właściwościach ognioodpornych lub trudnopalnych. Pod uwagę należy wziąć również odporność na środki chemiczne. Nie wszystkie materiały dobrze reagują w kontakcie z niebezpiecznymi substancjami. Stąd też warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną. Wysoką wytrzymałość na rozpuszczalniki i inne chemikalia wykazują maty wykonane z gumy nitrylowej.

Czy maty sprawdzają się w miejscach, w których trzeba zachować sterylność?

Produkty dostępne w ogólnej sprzedaży wyróżniają się łatwą konserwacją. Modele nadają się do mycia, szczotkowania oraz odkurzania. W przypadku konieczności zachowania zaostrzonego reżimu sanitarnego najlepiej sięgnąć jednak po specjalne, warstwowe maty dezynfekcyjne zawierające środki o działaniu antybakteryjnym oraz antygrzybicznym. Artykuły te zbierają również kurz, pył i inne drobne zabrudzenia.

Jakie maty wybierać do warsztatów i zakładów produkcyjnych?

W obiektach, gdzie używa się olejów oraz smarów należy postawić na maty przemysłowe (np. składające się z nitrylu oraz bawełny lub pianki elastycznej). Modele te odznaczają się wysoką trwałością. Nadają się do eksploatacji w wymagającym środowisku pracy. Doskonale chłoną wilgoć i absorbują brud.

Sprawdź maty antyzmęczeniowe dostępne w naszej ofercie: 


Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze maty?

Przy zakupie mat antyzmęczeniowych zaleca się dokładnie przeanalizować charakter pracy i czynności, jakie musi podejmować personel. Produkty powinny być dostosowane do specyfiki działalności. Co należy wziąć pod uwagę?

  • Kształt i sposób montażu – do zamocowania maty nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, jednak produkty powinny być dopasowane do rodzaju podłoża. Stąd też, jeśli praca wymaga częstej zmiany miejsca, warto sięgnąć po modele modułowe.

  • Dostosowanie do temperatur – w chłodniach lub innych pomieszczeniach, gdzie trzeba zachować ściśle określone warunki, przed zakupem maty należy zapoznać się z parametrami dotyczącymi zakresu temperatur roboczych.

  • Zabezpieczenie antypoślizgowe – w obiektach, w których podłoże jest szczególnie śliskie, dobrze wybierać produkty o właściwościach antypoślizgowych. W ten sposób zabezpiecza się stanowisko pracy przed nagłym przesuwaniem, zmianą położenia maty. Do ciekawych rozwiązań zaliczają się maty z certyfikatem potwierdzającym wysoką przyczepność wyrobu, np. NFSI (National Floor Safety Institute). Dodatkowo można zainwestować w artykuły wyposażone w wypustki (zapewniające lepsze przyleganie do śliskiego podłoża).

  • Elastyczność materiału – w momencie, gdy zakres obowiązków wymaga od pracownika dużej aktywności ruchowej, najlepiej sięgnąć po maty cechujące się wysoką elastycznością, np. wykonane z gumowej pianki.

  • Wygląd i sposób wykończenia – maty są dostępne w różnych kolorach, dlatego bez trudu można je dopasować do wyglądu wnętrza. W zakładach przemysłowych warto sięgnąć po produkty z widocznym z daleka brzegiem, np. w formie żółtego paska.

Dobór odpowiednich produktów powinien być przemyślany i uwzględniać wiele czynników. Dodatkowo warto wyposażyć zakład w maty podłogowe chroniące przed niską temperaturą podłoża bądź drganiami wywołanymi przez maszyny. Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszym artykule „Cel stosowania przemysłowych mat podłogowych”.