Wystające przewody stanowią zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa samej instalacji kablowej, jak i przemieszczających się w jej pobliżu przechodniów. Aby zabezpieczyć kable i uniknąć ryzyka wypadku lub zniszczenia instalacji, wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane najazdy wykonane z wytrzymałych materiałów. Czym jest najazd kablowy i gdzie znajduje zastosowanie?

Czym są najazdy kablowe?

Najazdy kablowe stanowią rodzaj zabezpieczenia chroniącego instalacje kablowe przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi. Pozwalają wyeliminować ryzyko wypadku związanego z potknięciem się o wystające kable przechodzących obok osób. Chronią także samą instalację przed uszkodzeniem mechanicznym, które mogłoby nastąpić podczas kontaktu z przejeżdżającymi po nich pojazdami. Progi pozwalają na swobodne przemieszczanie się pieszych i pojazdów bez ryzyka naruszenia instalacji kablowej. Produkty są przeważnie wykonane w czarno-żółtej kolorystyce, nierzadko z elementami odblaskowymi, co sprawia, że są doskonale widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy.

Najazdy kablowe są wykonane z twardej mieszanki gumowej, która zapewnia skuteczną ochronę przed uszkodzeniem czy zerwaniem. Produkty są także wyposażone w antypoślizgową i ryflowaną powierzchnię, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla otoczenia – piesi mogą bezpiecznie po nich przechodzić, a pojazdy nie będą miały problemu z przejechaniem po zamocowanym na podłożu progu kablowym.

Progi kablowe występują w różnych wariantach i długościach. Mogą być ze sobą łączone na dowolną długość, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania zabezpieczenia do aktualnego zapotrzebowania.

Rodzaje najazdów kablowych

W zależności od wybranego modelu produktu może on służyć do zabezpieczenia od jednego do kilku przewodów. Najazdy kablowe dzielimy w zależności od możliwości zastosowania na 5 podstawowych rodzajów.

  • Progi kablowe – progi przeznaczone do tymczasowego lub stałego montażu do podłoża. W zależności od modelu wykonane z wytrzymałego PVC lub kauczuku.

  • Najazdy kablowe – skutecznie chronią umieszczone wewnątrz przewody, a dodatkowo umożliwiają swobodny przejazd przez podwyższenie pojazdom takim jak samochody osobowe i dostawcze, a także wózki widłowe czy paletowe.

  • Maty kablowe – na tle pozostałych rodzajów najazdów wyróżniają się niedużą wysokością. Maty są wyposażone w zagłębienie, w którym umieszcza się kable. Skutecznie maskują i chronią przewody. Ze względu na charakterystyczną budowę znajdują zastosowanie zarówno w biurach, jak i obiektach przemysłowych.

  • Listwy kablowe – charakteryzują się mniejszą szerokością w porównaniu do standardowych progów i najazdów. Produkty są wyposażone w jedną, dwie lub trzy komory, w których można schować przewody.

  • Ochraniacze węży strażackich – wykonane z odpornego na ścieranie, termoplastycznego materiału ochraniacze skutecznie zabezpieczają węże strażackie i przewody o średnicy wynoszącej nawet do kilkudziesięciu milimetrów.


Zastosowanie najazdów i progów kablowych

Najazdy i progi kablowe znajdują zastosowanie w miejscach, w których konieczny jest dostęp do instalacji przewodowej, a jednocześnie istnieje zagrożenie uszkodzenia przewodów lub wypadku spowodowanego dużym ruchem pieszych oraz pojazdów. Zabezpieczenia pozwalają utrzymać kable w jednym miejscu w nienaruszonym stanie. Gdzie najczęściej wykorzystuje się to rozwiązanie?

Hale produkcyjne i magazyny logistyczne

Hale produkcyjne i magazyny logistyczne to obiekty wielkopowierzchniowe wyposażone w liczne maszyny i urządzenia wymagające podłączenia do instalacji elektrycznej. Czasem zdarza się jednak konieczność zmian w ich ustawieniu, czy też powstaje potrzeba stworzenia dodatkowych stanowisk pracy, które trzeba podłączyć do istniejącej sieci przy pomocy dodatkowych przewodów. Wykorzystanie najazdów kablowych pozwala stworzyć swobodny i bezpieczny dostęp do instalacji, a schowane przewody nie stanowią zagrożenia dla pracowników ani pojazdów transportu wewnętrznego.

Imprezy masowe

Zabezpieczenie przewodów to także tymczasowe rozwiązanie zabezpieczające instalacje elektryczne podczas imprez masowych. Sprawdziło się ono m.in. podczas Jarmarku Świętego Dominika odbywającego się na gdańskiej starówce. Dostarczone tam przez nas progi kablowe z klapką zapewniały bezpieczeństwo podłączonych maszyn i urządzeń, a także licznych przechodniów.

Jak zamontować najazd kablowy?

Najazd kablowy w zależności od rodzaju i zastosowania może zostać zamontowany tymczasowo lub na stałe. Progi kablowe mają uniwersalną budowę, co pozwala na swobodne zestawianie ze sobą elementów na dowolną długość. Montaż odbywa się poprzez łączenie wyprofilowanych końcówek zawierających uchwyty i zagłębienie. Najazdy mogą być ulokowane tymczasowo lub zamocowane do podłoża na stałe przy pomocy kołków rozporowych.

Szukasz wytrzymałych najazdów kablowych? Sprawdź rozwiązania dostępne w naszej ofercie! Wybieraj spośród licznych modeli i twórz odporne zabezpieczenia dostosowane do potrzeb obiektu.