Maty podłogowe stanowią istotny element wyposażenia zakładów przemysłowych, obiektów handlowych oraz biurowców. Do ich podstawowych funkcji zaliczana jest ochrona dostępnej infrastruktury przed uszkodzeniami. Produkty posiadają także inne właściwości, a ich wybór powinien być dostosowany do charakteru i specyfiki branży.

cel stosowania mat

Jakie są rodzaje mat podłogowych?

Maty podłogowe znajdują zastosowanie w wielu sektorach. Sprawdzają się w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub narażonych na smary, chemikalia czy wyładowania elektrostatyczne. Pomagają w utrzymaniu porządku, a dodatkowo poprawiają komfort pracy załogi. Dobór optymalnego rozwiązania nie należy do prostych zadań, zwłaszcza że w sprzedaży jest mnóstwo modeli. Czym różnią się poszczególne produkty i na co zwracać uwagę, składając zamówienie?

Maty przemysłowe

Cel: maty są odporne na działanie chemikaliów i substancji oleistych. Sprawdzają się w zakładach produkcyjnych, warsztatach.

Lokalizacja: artykuły ustawia się w granicach ciągów komunikacyjnych, w strefach wejściowych, przy stanowiskach roboczych.

Właściwości: wyróżniają się wysoką chłonnością wilgoci i brudu, nadają się do montażu na powierzchniach narażonych na wycieki wody lub substancji oleistych.

Materiały: doskonale sprawdzają się egzemplarze posiadające spód z gumy nitrylowej, a warstwę zewnętrzną z bawełny lub pianki elastycznej.

Maty wejściowe

Cel: maty wejściowe pomagają w utrzymaniu czystości na terenie obiektu, a także chronią przed poślizgnięciem się. Znajdują zastosowanie w firmach produkcyjnych, biurach, szkołach, przedszkolach i innych budynkach użyteczności publicznej.

Lokalizacja: towary umieszcza się w pobliżu stref wejściowych, w holach, na korytarzach, w wiatrołapach.

Właściwości: do charakterystycznych cech mat zalicza się zdolność wiązania brudu. Produkty zabezpieczają przed roznoszeniem zanieczyszczeń w obrębie dostępnej infrastruktury.

Materiały: maty powinny posiadać gumowy spód (najlepiej z wytrzymałego nitrylu). Ich wierzchnia warstwa najczęściej składa się z poliamidu, ale w sprzedaży są również modele wykonane z tworzywa PET (pozyskanego w procesie recyklingu).

Maty dekontaminacyjne

Cel: maty kupuje się do szpitali, laboratoriów i innych miejsc, w których trzeba zachować sterylne warunki.

Lokalizacja: produkty umieszcza się przy wejściach do pomieszczeń, np. przed salą operacyjną lub punktem laboratoryjnym.

Właściwości: maty zawierają związki antygrzybiczne oraz antybakteryjne, a ponadto doskonale chłoną zabrudzenia.

Materiały: produkty składają się z kilkudziesięciu łatwych do usunięcia warstw. Decydując się na takie modele, warto zaopatrzyć się w egzemplarze posiadające gumowe obramowanie chroniące przed zmianą położenia.

Sprawdź maty dostępne w naszej ofercie:

Maty wielofunkcyjne

Cel: wyroby stosuje się w celu zabezpieczenia podłoża przed uszkodzeniami. Maty wspomagają również utrzymanie porządku wewnątrz obiektu. Nadają się do eksploatacji w firmach o zróżnicowanym profilu, m.in. w bankach, biurach, sklepach, magazynach, zakładach przemysłowych.

Lokalizacja: maty wielofunkcyjne sytuuje się w pobliżu stref wejściowych, wiatrołapów. Ustawia się je także na korytarzach, w holach i alejkach.

Właściwości: produkty wyróżnia zdolność zbierania zanieczyszczeń i brudu. Artykuły cechuje także wysoka chłonność wilgoci.

Materiały: produkty powinny odznaczać się stabilnością, dlatego dobrze, by ich spód był wykonany z nitrylu. Warstwa wierzchnia z reguły składa się z trwałego poliamidu, ale można także nabyć modele zbudowane z naprzemiennie występujących włókien szorstkich i miękkich.

Maty kablowe

Cel: produkty umożliwiają zamaskowanie oraz schowanie przewodów podczas ważnych eventów, spotkań, konferencji. Stosuje się je w budynkach biurowych oraz zakładach przemysłowych.

Lokalizacja: osłony umieszcza się w alejkach, korytarzach, wzdłuż ciągów komunikacyjnych.

Właściwości: produkty posiadają specjalne zagłębienie przeznaczone do umieszczenia kabli. Wyposażono je także w widoczne żółto-czarne krawędzie minimalizujące ryzyko upadku.

Materiały: towary zbudowane są z nitrylowej podstawy oraz poliamidu o właściwościach antystatycznych i antypoślizgowych.

Sprawdź maty dostępne w naszej ofercie:

Maty antyzmęczeniowe

Cel: ich zastosowanie poprawia komfort załogi i minimalizuje niedogodności związane z długotrwałą pracą w jednej pozycji. Wykorzystuje się je m.in. w warsztatach, firmach produkcyjnych, lokalach gastronomicznych.

Lokalizacja: przy stanowiskach roboczych, w pobliżu stref wejściowych.

Właściwości: maty wyróżniają się elastyczną i chropowatą strukturą wywołującą delikatne skurcze mięśni oraz poprawiającą krążenie krwi. Produkty odciążają również kręgosłup i stawy.

Materiały: wyroby produkuje się z różnych materiałów, m.in. pianki elastycznej, bawełny, gumy nitrylowej. Dopasowanie odpowiedniego modelu zależy od charakteru działalności. Więcej informacji na temat tego zagadnienia znajduje się w naszym artykule: „Jak dobrać matę antyzmęczeniową?”.

Maty elektroizolacyjne

Cel: produkty te nadają się do użytku w obszarach zagrożonych wyładowaniami elektrostatycznymi. Montuje się je m.in. w warsztatach lub halach przemysłowych w celu zabezpieczenia personelu.

Lokalizacja: przy stanowiskach pracy, np. w pobliżu tablic rozdzielczych bądź maszyn o wysokim napięciu.

Właściwości: maty zabezpieczają personel przed porażeniem prądem, wyróżniają się także antypoślizgową powłoką.

Materiały: do ich wytworzenia wykorzystuje się gumę. Przed dystrybucją do sprzedaży artykuły poddaje się testom potwierdzającym ich właściwości elektroizolacyjne.

Dlaczego warto stosować maty podłogowe?

Maty podłogowe powinny znajdować się w każdym miejscu pracy. Warto zdecydować się na ich zakup, ponieważ:

  • poprawiają bezpieczeństwo personelu – chronią przed upadkiem, poślizgnięciem się,
  • pomagają w utrzymaniu porządku wewnątrz obiektu – zatrzymują brud, zapobiegając jego dalszemu rozprzestrzenianiu się,
  • zwiększają komfort pracowników,
  • minimalizują drgania wywołane działaniem maszyn, wózków widłowych lub innych specjalistycznych urządzeń,
  • zabezpieczają podłoże przed zniszczeniem – np. spowodowanym upadkiem ciężkich przedmiotów,
  • zabezpieczają towary – amortyzują ewentualny upadek.